Puchar Soliny – relacja i wyniki

Zakończyły się VI, finałowe regaty XXI edycji „Pucharu Soliny 2023“. Były to także ostatnie już, tegoroczne kwalifikacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Przed nami już tylko finał! Regaty odbyły się na Solinie, a portem macierzystym była marina przy Kempingu Zjawa, w Polańczyku. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Pucharu Soliny.

W miniony weekend, 16-17 września w Polańczyku, na wodach otoczonego wzgórzami, jeziora Solińskiego rozegrały się ostatnie tegoroczne eliminacje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Impreza była rozegrana w ramach VI regat o Puchar Soliny.

W zawodach wzięło udział 22 załogi. Chyba można powiedzieć, że z całej Polski, bo wśród sterników był reprezentant Augustowa! Załogi rywalizowały w klasach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych: T1, T2, T3 oraz Open 6.3. Dodatkowo, pierwszego dnia rozegrano długodystansowy wyścig (rejs turystyczny), w klasie Turystycznej.

Jezioro Solińskie jest bardzo trudnym akwenem, znanym z bardzo niestabilnych, kręcących wiatrów, które odbijają się od otaczających wzgórz i potrafią zmienić kierunek kilkukrotnie w ciągu godziny. Tak było i tym razem, a dodatkowo, siła wiatru rzadko przekraczała prędkość 4-5 m/s! Kolejnym utrudnieniem na Solinie jest duża głębokość jeziora, sięgająca nawet 60 m. Rozstawienie trasy, składającej się z 5 boi wymaga nie tylko doświadczenia, ale i siły mięśni. Ostatni wyścig klasyfikacyjny PPJK był prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza dla sędziów, którzy musieli dostosowywać układ trasy do zmiennych warunków wiatrowych, udało się rozegrać aż 5 wyścigów, łącznie z rejsem klasy Turystycznej.

Pierwszego dnia regat, do około godziny 13, na jeziorze panowała zupełna cisza i wszyscy uczestnicy regat oddali się błogiemu lenistwu i kąpielom w orzeźwiających wodach jeziora. Około godziny 13, gdzieś w oddali zaczął pojawiać się wiatr, który także dotarł do głównego rozlewiska. Wiatr nie był silny, ale stabilny i wiejący z, w miarę stałego kierunku. Pierwszego dnia rozegrano 3 wyścigi. Prognozy na następny dzień zapowiadały deszcz.

Poranek, drugiego dnia powitał nas pełnym zachmurzeniem i „jakimś“ wiatrem, osiągającym prędkość 3 m/s. Po rozegraniu jednego wyścigu, pojawiło się słońce, a wiatr kompletnie „zdechł“! Po długim oczekiwaniu i szukaniu wiatru, udało się go znaleźć, ponownie około godziny 13, w okolicach zapory. Przestawienie całej trasy zajęło jednak tyle czasu, że w połowie wyścigu, wiatr zaczął słabnąć tak bardzo, że sędzia główny regat, Jarosław Bazylko, podjął słuszną decyzję, o skróceniu ostatniego wyścigu.

Środowisko regatowe na Solinie, to zaprawione i doświadczone załogi, które doskonale znają swój akwen i nie straszne im długie oczekiwanie na wiatr. Regaty odbyły się w doskonałej atmosferze, pięknych „okolicznościach przyrody“ i prawdziwie wakacyjnej aurze. Na zakończenie, zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i pamiątkowymi statuetkami. Odbyło się także, tradycyjne na regatach PPJK, losowanie nagród wśród wszystkich uczestników zawodów.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu sponsorów i partnerów: Odyssey Dealer Group, Tokarex, LCO.pl, Szkoła Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych Bocianie Gniazdo, Azet Hats&Caps, Polski Związek Żeglarski, Stowarzyszenie Puchr Soliny, Tawerna Zjawa, ELMIKO, PGE Energia Odnawialna S.A., Genpower, Sprinkler, Polska Agencja Energetyczna, Bieżnie.pl, UKRHYDROPROJEKT, Martex, Koss-Remo.

W poszczególnych klasach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych zwyciężyli:

• W klasie T1 sklasyfikowano trzy załogi, pierwsze miejsce zajęła załoga jachtu Sportina z numerem SW 2773, ze sternikiem, Jarosławem Ossowskim, reprezentującym Augustów. Drugie miejsce zajął jacht Oczko, pod dowództwem Emila Mazurka, zaś stawkę zamknęła Arkadia, z Henrykiem Madejowskim za sterem.
  • W klasie T2 zwyciężyli: Szymon Kocemba, z załogą, na jachcie Mit. Na drugim miejscu podium stanęła załoga jachu Vintios, z Michałem Mulakiem za sterem. Trzecie miejsce wywalczyła załoga Bogdana Kotulaka, na jachcie Cobra.
  • Wśród T3, najliczniej reprezentowanej na regatach w Polańczyku, niepokonana była załoga jachtu Currency On Time pod wodzą Michała Malinowskiego. Drugie miejsce zajęła załoga Sebastiana Krowickiego na jachcie Piorun. Ostatnie miejsce na podium przypadło załodze jachtu Marimar, dowodzonej przez Mariusza Trzcińskiego.
  • W ostatniej klasie Open 6.3 nie było niespodzianek, zwyciężył jacht Shot 16 pod wodzą Łukasza Kałamarza. Drugie miejsce przypadło załodze jachtu Koks, startującej również na jachcie Shot 16, ze sternikiem: Adamem Bujakiem. Podium dopełniła również załoga Shota 16, z numerem startowym 22, sterowanym przez Piotra Kubicę.

Po uwzględnieniu, wprowadzonego eksperymentalnie w tym roku do regat PPJK przelicznika, w kategorii jachtów klasy T, zwyciężyła załoga jachtu Currency On Time.

Rejs w klasie Turystycznej zwyciężył jacht Heniu, dowodzony przez Mariusza Przepióra.