Ruszył XXVIII sezon Pucharu Polski Jachtów Kabinowych!

XXVIII sezon Pucharu Polski Jachtów Kabinowych rozpoczął się z wielkim entuzjazmem, dzięki wsparciu głównego sponsora, firmy Odyssey Dealer Group!

W miniony weekend, 20-21 maja, malownicze jezioro Czos w Mrągowie było świadkiem rozpoczęcia tegorocznej edycji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Impreza nie tylko otworzyła sezon regat PPJK, ale także była pierwszą eliminacją dziesiątego, jubileuszowego Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur 2023, pod patronatem firm Kodmet i Stomasz.

 

Zawodnicy z całej Polski mieli nie tylko okazję rywalizować na wodzie, ale także cieszyć się piękną letnią pogodą. Majowy weekend obfitował w bezchmurne niebo i temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza, co przyciągnęło wielu widzów na Miejską Plażę w Mrągowie, gdzie odbywały się zawody.

W ciągu dwóch dni udało się przeprowadzić 6 emocjonujących wyścigów, w tym specjalny wyścig długodystansowy, upamiętniający Macieja Majaka. Niedzielny słaby wiatr wprowadził lekkie opóźnienia w starcie, ale mimo to udało się przeprowadzić 2 pozostałe wyścigi.

W zawodach wzięło udział 20 załóg z całej Polski, które rywalizowały w klasach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych: T1, T2, T3, T-SPORT oraz Open 6,3. W tym roku wprowadzono również klasyfikację przelicznikową w grupach T1, T2, T3 (łącznie) oraz T-SPORT, zgodnie z przykładem innych prestiżowych regat międzynarodowych. Regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur rozegrano w grupach: jachty kabinowe, otwartopokładowe oraz open.

Oficjalnego otwarcia regat miała zaszczyt dokonać Barbara Kuźmicka-Rogala, starosta powiatu mrągowskiego, która serdecznie powitała wszystkich żeglarzy. W swoim przemówieniu podziękowała Mateuszowi Kossakowskiemu, prezesowi Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „CZOS” za zaangażowanie i wkład w organizację zawodów. Sędzią głównym regat był Andrzej Nowicki.

W poszczególnych klasach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych zwyciężyli:

  • W klasie T1 pierwsze miejsce zajęła załoga z Kielc, reprezentująca Civitas Kielcensis: Bartłomiej Michałek, Bartłomiej Główczyński i Daria Uracz. Tuż za nimi znalazła się załoga POL Sonarol: Tomasz Bochiński, Sylwia Bochińska i Maciej Bochiński. Na ostatnim miejscu stanęła załoga jachtu, Przygoda: Paweł Marcinkjan, Tomasz Kopciewski i Ireneusz Kutyła.
  • W klasyfikacji T2 zwyciężyli: Maciej Kalinowski, Bartek Kossakowski, na jachcie WIR. Na drugim miejscu podium stanęła Pani Gertruda, z załogą w składzie: Maciej Jaskuła i Mariusz Baczyński. Trzecie miejsce wywalczyła rodzinna załoga jachtu Calibra 21: Maciej, Joanna, Wiktoria i Anna Mikołajczyk.
  • Wśród T3 niepokonana była załoga jachtu Kruhy: Michał Marciniak, Mirosław Czech, Krzysztof Perliński i Piotr Bazelak. Drugie miejsce zajęli: Tomasz Gutmański, Arkadiusz Krzak, Patryk Witkowski, Franciszek Gutmański. Ostatnie miejsce na podium przypadło dla niestrudzonej załogi reprezentującej Mazurski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych: Janusz Olszowski i Stanisław Zych.
  • W klasie T-Sport wygrali: Łukasz Dakszewicz, Jakub Jurkiewicz, Sebastian Jurkiewicz i Bartosz Bogucki. Drugie miejsce zajęła załoga jachtu HIT: Hubert Jabłoński i Tomasz Krzywosz. Trzecie miejsce wywalczyli: Karol Góralczyk i Paweł Pawlicki, na jachcie Daina.
  • W ostatniej klasie Open 6,3 zwyciężyli, reprezentanci Podkarpacia: Łukasz Kałamarz i Jakub Pomes. Drugie miejsce przypadło załodze dwóch Dariuszów, startujących na Omedze, Hotel Roberts Sport: Dariusz Bałdyga i Dariusz Lubak. Podium dopełniła załoga z Krakowa: Michał Płaska i Anna Jaworska-Płaska.

Po uwzględnieniu, wprowadzonego w tym roku do regat PPJK przelicznika, w kategorii jachtów klasy T, zwyciężyła załoga jachtu WIR: Maciej Kalinowski, Bartek Kossakowski,  natomiast w klasie T-Sport wygrała załoga: Hubert Jabłoński i Tomasz Krzywosz, na jachcie HIT.

Wyniki pierwszej eliminacji Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa przedstawiają się następująco.

  • W kategorii jachtów kabinowych zwyciężył jacht Kruhy: Michał Marciniak, Mirosław Czech, Krzysztof Perliński i Piotr Bazelak. Drugie miejsce zajęli: Maciej Kalinowski i Bartek Kossakowski na jachcie Wir, a podium zamknęła załoga Pani Gertruda: Maciej Jaskuła i Mariusz Baczyński.
  • Wśród jachtów otwartopokładowych najszybszą załogą okazali się Dariusze: Bałdyga i Lubak na jachcie Hotel Roberts Sport. Na drugim miejscu uplasowali się Krzysztof Budek i Wojciech Stasiak, również na Omedze.
  • W kategorii open, najliczniej reprezentowanej, zwyciężyła załoga gospodarzy: Łukasz Dakszewicz, Jakub Jurkiewicz, Sebastian Jurkiewicz i Bartosz Bogucki. Drugie miejsce zdobyli Łukasz Kałamarz i Jakub Pomes z Podkarpacia. Na trzecim miejscu uplasowali się Mateusz Manecki i Piotr Kubica na jachcie POL 11.

Reprezentacja gospodarzy, startująca na jachcie Delphia 24 OD, POL-20 w składzie: Łukasz Dakszewicz, Jakub Jurkiewicz, Sebastian Jurkiewicz i Bartosz Bogucki, zwyciężyła także w długodystansowym wyścigu im. Macieja Majaka.

Po sobotnich regatach wszyscy uczestnicy spotkali się na zajęciach Letniej Szkoły Regatowej PPJK. Drugą edycję Szkoły poprowadził Andrzej Nowicki, Sędzia Główny regat w Mrągowie. Uczestnicy uważają, że takie spotkania powinny odbywać się regularnie, ponieważ przynoszą wiele praktycznej wiedzy i pozwalają zrozumieć popełniane podczas wyścigów błędy.

Wyjątkową atrakcją mrągowskiej imprezy byli członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury zaproszeni przez organizatorów. Podczas sobotniego wieczoru tworzyli oni na żywo karykatury uczestników regat i dzielili się swoim talentem. Burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski, otrzymał również narysowaną przez artystów karykaturę. Pan Bułajewski pojawił się na zamknięciu regat i wręczeniu pucharów. W zamknięciu imprezy uczestniczył także Marcin Galibarczyk, Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu sponsorów i partnerów: Odyssey Dealer Group, Tokarex, LCO.pl, Szkoła Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych Bocianie Gniazdo, Azet Hats&Caps, Kodmet, Stomasz, Lasy Państwowe, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Lotto Fundacja im. H. Konopackiej, Polski Związek Żeglarski.

Po zakończeniu regat wszyscy uczestnicy mieli okazję skorzystać z uroków Mrągowa i jego okolic. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a organizatorzy deklarują, że kolejne edycje Pucharu Polski Jachtów Kabinowych będą jeszcze większe, bardziej spektakularne i obfitujące w wyjątkowe atrakcje. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne regaty! 

Następna eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur odbędzie się w weekend 17-18 czerwca 2023. Zawodnicy Pucharu Polski Jachtów Kabinowych będą ze sobą rywalizować już za niecałe 3 tygodnie, 10-11 czerwca w Marinie Zarzeczewo na Zalewie Włocławskim, w ramach Długodystansowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych.