Jubileuszowe Anwil Cup – Długodystansowe Mistrzostwa Polski klas T i Micro na Zalewie Włocławskim

W miniony weekend odbyła się niezwykła żeglarska impreza – jubileuszowa 25. edycja Anwil Cup Długodystansowych Mistrzostw Polski klas T i Micro. To wydarzenie, które jednocześnie stanowiło drugą eliminację Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, zgromadziło pasjonatów żeglarstwa na malowniczych wodach Zalewu Włocławskiego.25. Anwil Cup Długodystansowe Mistrzostwa Polski klas T i Micro

W niezwykle pięknych okolicznościach przyrody, w miniony weekend, na wodach Zalewu Włocławskiego, zostały rozegrane jubileuszowe, 25. Anwil Cup Długodystansowe Mistrzostwa Polski klas T i Micro, które jednocześnie są drugą eliminacją Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.


Baza regat, jak co roku, znajdowała się w Marina Zarzeczewo, siedzibie YACHT CLUB ANWIL. Głównym sponsorem imprezy był ANWIL S.A. będące częścią Grupy Orlen. Niezwykle ważnym wsparciem dla organizacji regat były także firmy: OHZZ Chodeczek, ORPAK, WOD-BUD, INSTAL-PROJEKT, MAT-POZ, GRH Żydowo, RADPAK, MAJSTER DEVELOPMENT, VERVIS, HURTOSTAL i SILVER OPTIC. Seria regat Pucharu Polski Jachtów Kabinowych pozostaje niezmiennie wspierana przez Odyssey Dealer Group Radka Sternickiego i AZ Tomka Szychowiaka. Dodatkową nagrode – silnik elektryczny ufundowała firma Tokarex. Całe wydarzenie odbyło się pod czujnym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, którego prezes, Tomasz Chamera, oficjalnie otworzył zawody.

Nie wiemy, czy sponsorzy gdzieś odpowiednio „posmarowali“, czy lokalni zarządcy Neptuna wyjątkowo polubili uczestników tegorocznych regat, ale przez 3 dni zawodów, panowała piękna, słoneczna pogoda i wiał solidny wiatr, który dla niektórych załóg okazał się nawet za mocny. Naprawdę, pogoda podczas regat była wymarzona.

W porównaniu do poprzednich eliminacji, wiatr dopisał i wiał z, w miarę stałego kierunku, chociaż żeby nie było za łatwo, pojawiały się silne porywy, po których następowały chwile względnego spokoju.

Przez trzy dni regat udało się rozegrać 8 wyścigów, w tym jeden na dystansie 16 km!

Zalew Włocławski jest, niestety pełen niespodzianek. Poza kilkoma wywrotkami spowodowanymi silnym wiatrem i błedami w manewrach, zdarzały się też przypadki uszkodzenia łodzi przez uderzenie w nieoznakowane przeszkody, kryjące się pod taflą wody. Jedna z takich „niespodzianek“, betonowa, nieoznakowana studnia całkowicie wykluczyła z rywalizacji jednego z liderów pierwszego wyścigu, jacht Rafa, który nabierając wodę zdołał dopłynąć do mariny.

Jak to w ferworze walki, przy silnym wietrze bywa, zdarzyły się wywrotki i kraksy między jachtami. Na szczęście, po zakończeniu regat, wszyscy zawodnicy, bez szwanku na zdrowiu, wrócili do domu. Także wszystkie jachty, bezpiecznie wróciły do domu i ich załogi mają teraz czas na lizanie ran przed następną, trzecią eliminacją regat Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, która odbędzie się w Mielnie w dniach 21 – 23 lipca.

niżej przedstawiamy wyniki regat z podziałem na klasy i uwzględnieniem przelicznika, wprowadzonego od tego roku w regatach PPJK. Warto również wspomnieć o nagrodzie za Memoriał Jerzego Fijki, którą tradycyjnie wręczył Waldemar Heflich, ostatni Redaktor Naczelny, nieistniejącego już, magazynu Żagle. Zdobywcą medalu w długodystansowym Memoriale została załoga jachtu Black & White, a sternikiem był Mirosław Sztuba.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, sponsorom, partnerom oraz lokalnym władzom za wsparcie i zaangażowanie w organizację tego wspaniałego jubileuszu Anwil Cup. Jesteśmy dumni z osiągnięć żeglarzy i zapraszamy do dalszego śledzenia emocjonującej rywalizacji na kolejnych etapach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

TSport T3 T2 T1 T- przelicznik T SPort – przelicznik Open 6.3 Micro