XX MP JACHTÓW KABINOWYCH – Giżycko 2013

W niedzielę 18 sierpnia zakończyły się XX Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych i wyścig o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin organizowane w Giżycku. Organizatorem Mistrzostw był Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał” oraz Port Ekomarina w Giżycku. W regatach rozgrywanych w dniach 16-18 sierpnia br wystartowało 166 zawodników na 53 jachtach w klasach: Micro, Żagle 500 , Sympathy 600, T1, T2, T3 i Tango. W sumie w dniach 16,17,18 sierpnia rozegrano 7 wyścigów, które pozwoliły wyłonić mistrzów Polski oraz zwycięzców wyścigu o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin. Pierwszego dnia (piątek) wszystkie załogi stanęły na starcie, jednakże z uwagi na słaby i zmienny wiatr rozpoczęty bieg odwołano i wyścigi przełożono na następne dni. Sobotni poranek przywitał zawodników piękną słoneczną pogodą i wiatrem wiejącym z prędkością od 2 do 4 stopni w skali Beauforta. Takie warunki pozwoliły na rozegranie 5 wyścigów. Niedziela nie okazała się już tak łaskawa wietrznie jak sobota i przy wietrze wiejącym do 2 stopni czasami zanikającym rozegrano tylko 2 biegi i wyłoniono zwycięzców wyścigu o Błękitna Wstęgę Jeziora Niegocin.

Jak to bywa w walce o Mistrzostwo Polski, nie obyło się bez protestów ( osiem ) i incydentów na wodzie. Dwa jachty zderzyły się masztami w wyniku czego załoga jachtu „Tańcząca z falami” złamała maszt i została wyłączona z dalszej rywalizacji, natomiast zawodnik z jachtu „Selden Polska” po przekroczeniu linii mety wpadł do wody. Nikomu jednak nic się nie stało i regaty można było rozgrywać dalej. Po wyścigach   żeglarze spotkali się w piątkowy wieczór przy tradycyjnym, integracyjnym ognisku, zorganizowanym przez KTŻ SZKWAŁ i PORT EKOMARINA.   Wieczór, urozmaicony losowaniem nagród, wspólnym śpiewaniem żeglarskich piosenek, upłynął szybko, a w sobotni poranek jachty wyruszyły o godz. 10 na trasę regat. Po rozegranych wyścigach, sobotni wieczór minął przy „Kurczaku po Giżycku”, ognisku i pokazie zdjęć z regat. Organizatorzy regat zadbali by nikt nie był głodny i zapewnili uczestnikom przekąski na śniadanie, kawę i herbatę. Na zakończenie Mistrzostw przybyli zaproszeni goście w tym Burmistrz Giżycka Pani Jolanta Piotrowska oraz Starosta Powiatu Giżyckiego Pan Mirosław Dariusz Drzażdżewski. Zakończenie poprowadzili Komandor KTŻ Szkwał Krzysztof Dziedzic oraz Kierownik Ekomariny Dariusz Klimaszewski. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, a zwycięzcy dodatkowo puchary i medale. Wśród uczestników rozlosowano dodatkowo nagrody i upominki ufundowane przez firmę Gothaer, rysunki żaglowców wykonane przez Jerzego Tyszkę a przekazane przez Prezesa Warmińsko Mazurskiego OZŻ Cz. Kalinowskiego, wielki sękacz od firmy Mark oraz nagrodę główną, łódź wiosłową Janmor 320 ufundowaną przez Andrzeja Janowskiego właściciela firmy JANMOR. Organizacja regat, pogoda atmosfera jak również cykl imprez towarzyszących – nie wspominając o upominkach i nagrodach- tak spodobała się uczestnikom, że zapowiedzieli za rok 100 % frekwencję w Giżycku.

Regaty sędziowali: Wojciech Caban, Jan Kurowicki, Janusz Kulpeksza, Jacek Waszczak i Emilja Łapko.

Sponsorzy regat: UM Giżycko, Janmor, Gothaer, Trans-Żwir, Investa, MOPR , WMOZŻ, Mark- sękacze, Stars, Tawerna Marina, Tawerna Siwa Czapla, redakcja Żagle, P.U.Finlex, Pakrom.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i pomagali w organizacji regat.

Zapraszamy za rok, będzie jeszcze lepiej i ciekawiej!!!


Załączniki

MPJK_2013___wyniki_kocowe.xls
Wycig_o_Bkitn_Wstg_Jeziora_Niegocin___Tango500600T1T2T3.docx
Regaty_o_Bkitn_Wstg_Jeziora_Niegocin___MICRO.xlsx