Augustów CUP – powrócił do PPJK

Na augustowskim Necku  w ubiegły weekend odbyły się regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych Augustów Cup organizowane przez Oddział PTTK w Augustowie. W wodnych wyścigach udział wzięło 27 jednostek. Żeglarze zapewniali, że zarówno słoneczna pogoda jak i optymalny wiatr sprawiły, że regaty należy uznać za udane.

 W pierwszy weekend sierpnia do Augustowa przyjechali miłośnicy żeglowania, żeby wykazać się swoimi umiejętnościami podczas regat Augustów Cup. Z otwartymi ramionami przyjęli ich organizatorzy w Marinie PTTK. Wodniacy rywalizowali w klasach Omega Sport, Omega Standard, Jachty Kabinowe T2, T3, Optymist OPEN oraz Żagle 500.  

Pierwszego dnia uczestnicy regat przy słonecznej pogodzie i niezbyt silnym wietrze rozegrali cztery wyścigi.

– Na początku wiatr trochę płatał nam figle, dlatego musieliśmy zmienić trasę wyścigów, ale potem się unormował i uczestnicy regat mogli pokazać na co ich stać – mówi Jarosław Bazylko, główny sędzia zawodów. – Choć nie ukrywam, że łatwo nie mieli, bo Necko jest dość trudnym akwenem, ze względu choćby na kształt.

Drugiego dnia, również przy słonecznej pogodzie i wietrze ok. 3 do 4 skali Beauforta, odbyły się trzy decydujące wyścigi, po których sędziowie wyłonili zwycięzców. I tak w klasie Omega Sport nie miał sobie równych Jerzy Górko z załogą. W klasie Żagle 500, zwyciężył Robert Sobociński, a w Omega Standard na najwyższym podium stanął Wojciech Dizurdż. Z kolei w kategorii Jachty Kabinowe T2, rywali pokonał Maciej Garniewski, a w klasie T3, zwycięstwo przypadło Krzysztofowi Murzynowi. Bardzo dzielni też byli młodzi optymiści, spośród których najlepszym okazał się Patryk Pietkiewicz. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Uczestnicy regat zapewniali, że w Augustowie żegluje się wybornie i chętnie tu jeszcze powrócą.

– Pogoda dopisała i było super – przekonuje jeden z zawodników. – Aczkolwiek, bywały też momenty ciężkie, kiedy wiatr nagle zmieniał kierunek i trzeba było szybkiej reakcji, żeby wyjść z impasu.   

O tym, że w naszym mieście są rewelacyjne warunki do żeglowanie, przekonywał też Kazimierz Kożuchowski, burmistrz miasta.

– W Augustowie nieraz organizowano wspaniałe regaty, na które zjeżdżało się wielu miłośników żeglowania z całego kraju i wszyscy zawsze byli zachwyceni – zaznacza. – Dlatego warto powrócić do tej tradycji i sławić nasze miasto przez wodę, bo to przecież jeden z naszych rodzimych skarbów.

Włodarz zapytany o to, czy nasze miasto mogłoby stanowić konkurencję dla Mazur, odpowiedział, że jak najbardziej.

– Myślę, że zdecydowanie tak i powinniśmy to wykorzystać, nie mówię tu o tym, że ściągnęlibyśmy do nas ogromne jachty, ale tej średniej wielkości myślę, że jak najbardziej – podkreśla. – Dlatego mam nadzieję, że w kolejnych latach podobnych regat będzie więcej i, że znajdą się osoby, które z pasją tym się zajmą.

Jak się okazuje takich osób w naszym mieście na pewno nie zabraknie.

– Zrobimy wszystko, żeby regaty Augustów Cup stały się imprezą cykliczną i prestiżową i, żeby tym samym przyjeżdżało do nas jak najwięcej żeglarzy i rozsławiało nasze piękne miasto –  zaznacza Krzysztof Przekop, prezes PTTK, organizator i komandor  regat. – Dlatego już dziś serdecznie zapraszamy miłośników żeglowania za rok na kolejną edycję Augustów Cup, która odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia.

Przypomnijmy, że organizatorem regat był Oddział PTTK w Augustowie.

(Jolanta Wojczulis)

 

Sponsorzy Augustów Cup 2014:

 

Burmistrz Miasta Augustowa,  JW. ŚLEPSK, Tawerna Szekla, Centrum Budowlane Koszewscy, Sklep Metalowy Leszek Czajkowski, Centrum Informacji Turystycznej, Hurtownia DS- Bis Jerzy Dobrowolski s.j., Dobkowski Paliwa, Nadleśnictwo Augustów, MPEC GIGA Sp. z o.o., PEGAZUS Jarosław Żywalewski, Naf serwis, Naprawa Aut Francuskich w Białymstoku, Transdźwig Zawadcy, Demex, Jerzy Demiańczuk, „Pałac na wodzie” Falkowski, Hotel Warszawa, Atrans Wojciech Piekarski Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego, Dream Point Spo.  z o.o. Marcin Szczupakowski oraz Justyna Krzywińska.

 

 

Wyniki Augustów Cup 2014

Klasa T2

I miejsce: Maciej Garniewski z załogą,

II miejsce: Maciej Kondecki z załogą.

 

Klasa T3

I miejsce: Krzysztof Murzyn z załogą,

II miejsce: Agnieszka Bufal z załogą.

 

Klasa Omega Sport

I miejsce: Jerzy Górko z załogą,

II miejsce: Adam Bronakowski z załogą.

 

Klasa Omega Standard

I miejsce: Wojciech Dizurdż z załogą,

II miejsce: Piotr Ossowski z załogą,

III miejsce: Henryk Jacewicz z załogą.

 

Klasa Żagle 500

I miejsce: Robert Sobociński z załogą,

II miejsce: Maciej Bufal z załogą,

III miejsce: Jan Majko z załogą.

 

Klasa Optymist

I miejsce: Patryk Pietkiewicz,

II miejsce: Michał Stabiński,

III miejsce: Grzegorz Zaskowski.

 


Załączniki

Wyniki_Augustw.xls