ANWIL CUP 2018 – zbyt plażowy

W miniony, bardzo upalny weekend, na włocławskim zalewie zaroiło się od różnokolorowych żagli. Tym razem, już po raz 20-ty spotkała się tu czołówka krajowych skipperów aby wziąć udział w „Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych ANWIL CUP 2018 – Memoriał Jerzego Fijki”. Żeglarze z całego kraju przybyli aby walczyć tu o prestiżowy tytuł Mistrza Polski na długim dystansie.  Organizatorem mistrzowskich regat był jak zwykle włocławski YACHT CLUB ANWIL. Sponsorem Głównym Mistrzostw była, od lat zasłużona dla żeglarstwa polskiego, włocławska firma ANWIL S.A. a Sponsorem Samorządowym była Gmina Miasto Włocławek.

Na starcie regat stanęło 36 załóg ze 106-ma zawodnikami na pokładach. Ścigali się w trzech zaliczanych do Mistrzostw klasach: T-1, T-2, T-3  oraz dodatkowo w klasie MICRO i OPEN. Przez trzy dni  trwania zawodów rozegrano niestety tylko 4-y z 9-ciu planowanych wyścigów. Piękna, upalna aura, świetna dla plażowiczów, niestety nie bywa przyjazna żeglarzom. W piątek rozegrano, przy umiarkowanym wietrze trzy wyścigi. W sobotę nie udało się rozegrać ani jednego. Ot, kompletna flauta, mimo kręcących się dookoła burz. W ostatnim dniu mistrzostw przy słabym wietrze udało się przeprowadzić tylko jeden wyścig. Oczekiwanie na wiatr przeciągało się aż do planowanego zakończenia imprezy. Aura zdecydowanie tym razem nam nie sprzyjała. Trudno, ale szkoda!

Otwarcie Mistrzostw odbyło się z udziałem przedstawicieli sponsorów, władz żeglarskich i zaproszonych gości, których na wstępie powitał gospodarz imprezy Komandor YACHT CLUB ANWIL Wojciech Warecki. Wśród obecnych byli: Jarosław Chmielewski – Członek Zarządu ANWIL S.A, Jarosław Bazylko – Wiceprezes PZŻ  ds. żeglarstwa śródlądowego i jednocześnie Prezes Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, Piotr Dwórznik – Prezes Włocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Patryk Romanowski – Prezes Płockiego OZŻ, Zbigniew Kacprzak – Komandor YACHT CLUB BRYZA, Jan Gurczyński – właściciel firmy IMET i Jan Czarnecki – właściciel firmy HURTOSTAL i Sławomir Mularski – Prezes Włocławskiego WOPR.. Piątkowe zmagania zawodników na trasie, obserwował przybyły niespodziewanie, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego dr Tomasz Chamera.

Zawodnicy zmęczeni upałem ale zadowoleni z dobrego przeprowadzenia zawodów i miłej atmosfery, kończyli zmagania w całkiem dobrym nastroju, czemu dawali wyraz w pozytywnych  komentarzach po regatach.

W piątkowy wieczór uczestnicy pobawili się przy muzyce mechanicznej a w sobotni wieczór, wielce uradowali się z koncertu rockowo-bluesowego włocławskiego zespołu ARSENAŁ. Bisy trwały aż do północy.

Po ostatnich niedzielnych zmaganiach, zwycięzcami zostali:

  • klasa T1 – MISTRZ POLSKI Grzegorz GUZOWSKI, I WICEMISTRZ POLSKI Andrzej RYGIELSKI, II WICEMISTRZ POLSKI Adam KRZYŻYKOWSKI;
  • klasa T2 – MISTRZ POLSKI Piotr ADAMOWICZ, I WICEMISTRZ POLSKI Marek KMIEĆ, II WICEMISTRZ POLSKI Tomasz KOPYTKO;
  • klasa T3 – MISTRZ POLSKI Michał BRZOZOWSKI, I WICEMISTRZ POLSKI Mirosław SZTUBA, II WICEMISTRZ POLSKI Mirosław KALINOWSKI;
  • klasa MICRO – miejsca w kolejności zajęli  Piotr TARNACKI, I Rafał MOSZCZYŃSKI,  Bartosz PIOTROWSKI.
  • klasa OPEN, , miejsca w kolejności zajęli – I Andrzej LEMAN, II Michał GABRYNIAK, III Radosław CIERPIAŁ.

Zwycięzcy otrzymali tradycyjne, ręcznie malowane włocławskie fajansowe puchary, medale i dyplomy, a mistrzowie nagrody finansowe. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Głównego Sponsora ANWIL S.A. oraz  firmy: IMET z Wichowa, HURTOSTAL z Włocławka i MAT-POŻ ze Rzgowa. Sędzią Głównym Mistrzostw był Robert Exner (sędzia PZŻ klasy Państwowej).

Zabezpieczenie ratownicze na wodzie sprawnie przeprowadzili członkowie Włocławskiego WOPR.

 /YCA /WRW/