Siwik Holiday Cup w Mrągowie – start PPJK 2019

Odkrywanie potencjału Juna

W ostatni weekend zakończyły się pierwsze historyczne regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa rozgrywane na jeziorze Juno. Impreza pokazała jak wielki potencjał, nie tylko żeglarski, skrywał do tej pory mrągowski akwen.

WYNIKI

Puchar Polski Jachtów Kabinowych po roku nieobecności powrócił do Mrągowa i otworzył po raz kolejny cykl lokalnych i ogólnopolskich regat. Było nie tylko ciepło, ale również momentami wietrznie, co pozwoliło na ustawienie wymagającej trasy. Na start przybyło 28 jachtów i prawie 80 zawodników. W ciągu dwóch dni zmagań rozegrano 8 wyścigów w klasach: T1, T2, T3, Open oraz Katamaran.

Podczas oficjalnego otwarcia Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos” postanowiło uhonorować dwóch lokalnych sponsorów tytułem honorowego członka stowarzyszenia dwóch sponsorów, wspierających cykl Żeglarskiego Grand Prix niemal od samego początku – Filipa Klecana oraz Wioletę Cagarę. Regaty zostały otworzone przez sponsorów tytularnych Aleksandra Fereńca i Alfreda Siwika, a także przedstawicieli lokalnych samorządów: zastępców burmistrza Mrągowa Tadeusza Łapkę i Krystiana Korzyckiego, przedstawiciela starostwa powiatowego Grzegorza Maksymowa, przewodniczącego rady powiatu Bogdana Kossakowskiego oraz wójta gminy Mrągowo Piotra Piercewicza.

W grupie T1 sklasyfikowano 5 jachtów. Bezkonkurencyjna okazała się załoga Andrzeli: Andrzej Rygielski oraz Piotr Malicki, która wygrała aż 7 wyścigów. Drugie miejsce zajęli Adam Kopytko i Wiesław Krzysztofik, a na najniższym stopniu podium uplasowali się Maciej i Kamil Majak startujący na El Bimbo. W klasyfikacji T2 zwyciężyli Piotr Adamowicz, Janusz Radomski oraz Zbigniew Czoczys. Walka o drugie miejsce trwała aż do ostatniego wyścigu, w którym ostatecznie zwycięstwo odniosła ekipa Piątki +: Tomasz Kopytko, Marcin Ostrowski. Trzecie miejsca na remisie przypadło załodze Zalewa: Piotr Matwiejczuk, Piotr Olszewski oraz Anna Zarzycka. Zawody w klasie T3 na remisie wygrali Arkadiusz Sendlewski, Sławomir Dunst i Krzysztof Nowak. Tuż za nimi uplasowali się Michał Brzozowski, Dobiesław Budzianowski i Mikołaj Kmieć, a na najniższym stopniu podium stanęli: Mirosław Sztuba, Roman Dybek oraz Krzysztof Palacz. W kategorii Open niepodzielny prym wiodła Delphia 24 OD w składzie: Jakub Malicki, Danuta Tomczak, Jakub Krzywosz i Mariusz Olszewski. Drugi i trzeci stopień podium wywalczyli odpowiednio: Dariusz Bałdyga i Barbara Musik, Tomasz Krzywosz, Hubert Jabłoński i Mateusz Kozłowski. Obie załogi rywalizowały ze sobą na łodziach Mariner 600. Organizatorzy po raz pierwszy postanowili także utworzyć klasę katamaranów. Na najwyższym stopniu podium stanęli Marek Karawajczyk i Justyna Karawajczyk, a puchary za 2 i 3 miejsce zdobyli: Tadeusz Kozakiewicz i Marcin Własiuk.

Poznaliśmy również pierwszych zwycięzców w 5 klasyfikacjach Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Podczas zamknięcia regat Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos” nagrodziło także cichych bohaterów żeglarskiej imprezy: Macieja Ponikowskiego, Józefa Bałdygą i Jakuba Krzywosza. –Z pewnością bez ich zaangażowania, a także wielu innych okolicznych mieszkańców Juna, ta impreza w tym miejscu nie byłaby możliwa. Cieszymy się, że tak wielu ludzi angażuje się całym swoim sercem w nasze regaty – powiedział Mateusz Kossakowski, prezes MTR „CZOS”. – Jako burmistrz Mrągowa będę wspierał takie inicjatywy. Ta impreza udowadnia jak wielki potencjał tkwi w potencjale tego jeziora. Musimy go wspólnie wykorzystać – dodaje burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski, który nagrodził najlepszych żeglarzy pucharami.

Następna eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa już 1 czerwca, a Pucharu Polski Jachtów Kabinowych 8-9 czerwca na Zalewie Solińskim. Emocji w tym sezonie żeglarskim z pewnością nie zabraknie.