Puchar Czaplinka – relacja i wyniki

W dniach 18 – 19 lipca w Czaplinku odbyły się III REGATY O PUCHAR CZAPLINKA w ramach eliminacji PUCHARU POLSKI JACHTÓW KABINOWYCH. Regaty rozegrane zostały w klasach T-1, T-2, T-3 i Omega, a startowały w nich 33 załogi w tym 2 z Czech więc można je nazwać międzynarodowymi.

Specjalnym Gościem regat był „Ruda” Rudolf Kraudschneider – znamienity czeski  żeglarz i podróżnik, autor 16 książek ich redaktor ilustrator i wydawca. Otwarcia regat dokonali Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider i Komandor Regat Andrzej Cogiel.

Pierwszego dnia  regat dopisał umiarkowany wiatr (do 3º B) i słoneczna pogoda więc rozegrane zostały 4 biegi. Po biegach czekał żeglarzy posiłek, a wieczorem występy zespołu szantowego KUBRYK z Ustki i zabawa do białego rana. Z tej też przyczyny oraz z powodu panującej flauty start do kolejnych biegów nastąpił dopiero o godzinie 13.00. Na skróconej trasie rozegrane zostały dwa biegi i gdy jachty wracały już do przystani zaczął padać deszcz i tężeć wiatr. Niewiele czasu minęło jak zdrowo rozdmuchało się i powstały strome fale. Pecha mieli żeglarze, którzy zacumowali przy nawietrznym, nieosłoniętym pomoście, mimo siekącego deszczu, musieli chronić jachty skaczące na fali jak  korki przed uszkodzeniem.

            Z powodu tej żeglarskiej pogody uroczyste zakończenie regat nastąpiło w sali Ośrodka Sportów Wodnych. Dokonali go Adam Kośmider Burmistrz Czaplinka oraz Andrzej Cogiel Komandor Regat. Wszystkie sklasyfikowane załogi otrzymały dyplomy, natomiast  za zajęcie 3 pierwszych miejsc w każdej klasie puchary, pamiątkowe medale oraz nagrody finansowe: za I miejsca 600 zł, za II miejsce 400 zł oraz za III miejsce 200 zł. Uhonorowany został także Nadzwyczajny Gość Regat „Ruda” Karutschneider. Ponadto wśród uczestników regat wylosowane zostały 2 rowery.
            Sędziowali: Jarosław Bazylko – Sędzia Główny, Andrzej Piskozub – Zastępca S. G. i Czesław Balicki – Członek Komisji. W składzie Zespołu Protestowego byli: Czesław Balicki i Jarosław Bazylko. Mierniczym regat był Jarosław Wawrzyńczak. Pieczę medyczną sprawowała firma SYMULMED.

A oto wyniki regat o „Puchar Czaplinka”:

KLASA T1

Miejsce

Imię i nazwisko sternika Ozn. na żaglu Nazwa jachtu

Punkty

I

Bartosz Piotrowski POL 13076 PIOTRUSIU

5

II

Piotr Malicki 3 PROTON

11

III

Marek Ciechanowicz X 108 MAŁ BRAT

15

IV

Tomasz Chełminiak POL 14980 KTO

17

V

Dariusz Janicki POL ZAGADKA

20

VI

Wojciech Bilewicz PZP 043 HAKUNA MATATA

32

VII

Sławomir Matarewicz PZP 020 VENTO

35

VIII

Peter Jiri CZ 303925 ANDROMEDE

37

IX

Dariusz Modliński JÓZEK BIMBER

46

X

Waldemar Grudziński ŻYLETA

46

XI

Gerhard Zasławski Z-1

55

 

KLASA T2

Miejsce

Imię i nazwisko sternika Ozn. na żaglu Nazwa jachtu

Punkty

I

Łukasz Pater NOSTER NOSTER

9

II

Marek Kmieć POL 10000 RAFA 2

13

III

Piotr Adamowicz POL 9668 NEOPROFIL

13

IV

Piotr Matwiejczuk ZALEWO

15

V

Radosław Cierpiał SALAMANDER SALAMANDER

16

VI

Andrzej Rygielski ANDRZELA

27

VII

Andrzej Bączkiewicz POL 5159 BĄCZEK

35

VIII

Tomasz Lisowiec czerwony BIEGNĄCA PO FALACH

43

IX

Waldemar Gwoździński BOMARYST

44

X

Mirosław Graffke BAVARIA

51

KLASA T3

Miejsce

Imię i nazwisko sternika Ozn. na żaglu Nazwa jachtu

Punkty

I

Mirosław Sztuba POL 23 BLACJ&WHITE

8

II

Mirosław Czech POL 8 TAŃCZĄCA Z FALAMI

13

III

Marcin Woźniak NATA

16

IV

Adam Wojnicki VOLVO VOLVO OCEAN RACE III

19

V

Michał Brzozowski I 2635 LEGENDA

19

VI

Marian Preiss PI 70 SENIOROTA

23

VII

Mirosław Mordas S 767 LATAJĄCY HOLENDER

32

VIII

Cezary Jarosiński POL 5940 AMBUŚ

42

 

KLASA OMEGA

Miejsce

Imię i nazwisko sternika Ozn. na żaglu Nazwa jachtu

Punkty

I

Bogusław Komorowski POL 196 NIUNIA

8

II

Marcin Dłużkowski POL 199 KORSIL BYDGOSZCZ

9

III

Marcin Przybylski POL 63

10

IV

Marek Badowski POL 150

21

 

 Sponsorami III Regat o Puchar Czaplinka byli: Poseł do Sejmu RP Stanisław Wziątek, Senator RP Anna Sztark,  Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider, Starosta Powiatu Drawski  Stanisław Kuczyński, właściciel P.P.H. BENEKO z Czaplinka Bernard Bubacz, firma Salamander z Włocławka i wszystkim im należą się wielkie słowa podziękowania. Także zasłużyli na naszą wdzięczność organizatorzy, a w szczególności Andrzej Cogiel, Andrzej Piskozub, Jarosław Wawrzyńczak oraz liczni członkowie Bractwa Żeglarskiego. To dzięki ich wielkiemu trudowi regaty były tak udane.

W opinii uczestników i organizatorów tegoroczne regaty były najbardziej udane i to  mimo kaprysów pogody. Większość z nich zapowiedziała swój udział w regatach w przyszłym roku. Trochę martwi niewielki udział czaplineckich żeglarzy (5 załóg).

 


Załączniki

Wyniki_CZaplinek.xls