Puchar Babiego Lata – relacja i wyniki

W weekend 18-19 września uczestniczyliśmy w XXX Regatach Żeglarskich o Puchar Babiego Lata 2021 Olsztyn na jeziorze Ukiel organizowanych przez SEN YACHTS  Arkadiusz Sendlewski. Ostatnie regaty sezonu z cyklu PPJK odbyły się na zaprzyjaźnionym terenie przystani Harcerskiej Stanicy Wodnej Bryza w Olsztynie. Organizator regat już od samego początku zadbali o miłą i sympatyczną atmosferę dla przyjeżdżających z całego kraju załóg. Czekał przygotowany ciepły posiłek oraz domowe wypieki 😊 nie brakowało też słodyczy firmy Jutrzenka. Już od piątkowego wieczoru do dyspozycji załóg był przygotowany obszerny a zarazem przytulny  chroniącym nas od chłodu i deszczu namiot przywieziony z Morąga z Wyspy Brzozowej. W jego wnętrzu znaleźliśmy się pod troskliwą opieką gospodarzy częstujących nas smacznymi przystawkami oraz znakomitą wędzoną rybką. Atmosferę umilała dobra muzyka taneczna. Za co podziękowania dla organizatorów i sponsorów.

t1 t2 t3 dz omega open slow

Po piątkowym ciepłym wieczornym przywitaniu się z przybyłymi załogami, sobotni poranek przywitał nas rześkimi temperaturami powietrza i mżawką, która z upływem czasu ustępowała. Poranna kawa i przygotowane przez organizatorów przekąski przywracały ciepłotę ciała i budziły po wieczornym przywitaniu.

Do pierwszego sobotniego wyścigu wypływaliśmy już nakarmieni i rozgrzani. I tu kolejny raz muszę podziękować Arkowi Sendlewskiemu za jego nieocenioną pomoc  w wyczarterowania Omegi. W sobotę odbyły się cztery wyścigi z przerwą na obiad co było bardzo dobrym pomysłem organizatorów,  gdyż w tak chłodny dzień gorący posiłek przywracał nam siły do startu w długodystansowym wyścigu.

Niewątpliwą atrakcją tych regat było uczestnictwo w wyścigach Dezet,  które swoim majestatycznym wyglądem żagli zachwycały uczestników regat. Pomimo zmiennych warunków wiatrowych z silniejszymi podmuchami z różnych kierunków, komisja sędziowska oraz obsługa sprawnie ustawiała trasę i szybko puszczała wyścigi.

Tradycyjnie po pierwszym dniu regat odbył się żeglarski wieczorek, na którym nie zbrakło smacznego  jedzenia. Dla nie zmęczonych trudami pierwszego dnia regat organizatorzy przygotowali „disco błysko” z didżejem, który zabawiał wytrwałych tancerzy do późnych godzin wieczornych

Załogą nocującym na jachtach zostało zapewnione podłączenia do prądu, umożliwiające ogrzanie wnętrza jachtu. Co miało ogromne znaczenie podczas bardzo zimnej nocy.

W drugim dniu dołączyły do rywalizacji kolejne załogi Omeg startujące w comiesięcznym cyklu amatorskich regat „Olsztyn Żegluje” organizowanych przez Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel  w Olsztynie przy udziale OSiR Olsztyn, Olsztyński Klub Żeglarski Junga oraz objęte patronatem prezydenta Olsztyna.

Niespodzianką oraz urozmaiceniem  dla wszystkich uczestników regat okazały się przeprowadzane ćwiczenia lotnicze z wielokrotnymi przelotami na niskiej wysokości samolotów odrzutowych w ostrych skrętach oraz śmigłowców w szyku bojowych, od których huku silników drżała ziemia.

Pomimo dość chłodnej aury zakończenie regat odbyło się na pomoście OSIR Olsztyn w przyjaznej i ciepłem atmosferze z udziałem władz Olsztyna, komendanta hufca ZHP, przedstawicieli ośrodków sportowych, organizatorów i sponsorów.

Po ogłoszeniu wyników regat, wręczeniu pucharów, dyplomów i medali odbyło się wśród wszystkich uczestników biorących udział w regatach losowanie atrakcyjnych i wartościowych nagród.

Osobiście udało mi się wylosować cieplutki, milutki, niebieściutki polar firmy 4F w idealnie dobranym dla mnie rozmiarze XXL.

Dwudniowe regaty, mogę zaliczyć do bardzo udanych. Oprócz świetnej organizacji  imprezy po raz kolejny środowisko żeglarskie stworzyło niezapomnianą atmosferę. Było dużo dobrej zabawy, rozmów a przede wszystkich „zdrowej” rywalizacji sportowej.