MPJK – relacja i wyniki

W dniach 13-15.08.2021 r. na akwenie jeziora Niegocin odbyły się XXVII Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych w Giżycku. Impreza zaliczana do cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Organizatorem od XIX edycji jest Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał”      z Giżycka wraz z Ekomariną Giżycko. W regatach startowało 56 jachtów z 176 uczestnikami. O tytuł Mistrza Polski walczyły jachty w klasach T1 (7), T2 (9), T3 (10) oraz Tango (7). W Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin ścigały się jachty w klasach Open (12), Katamaran (6) oraz Omega Standard (5).

Pierwszy dzień regat to piątek „trzynastego” (13.08) i czego tu można było się spodziewać jak nie braku wiatru. Dopiero około 14 SG dał sygnał wyjścia na wodę. Przy słabym wietrze (1B) udało się jednak rozegrać jeden wyścig. Nagrodą za wytrwałość była wieczorem „zaliwajka po kapitańsku” z białą kiełbaską, która poprawiła wszystkim humory (wg przepisu i wykonania Darka Klimaszewskiego). W sobotę 14.08 były już lepsze warunki na wodzie i przy wietrze 2-3B udało się rozegrać trzy wyścigi. Wieczorem tradycyjny „grill po mazursku” i znowu „kaszaneczka w sreberku” miała wzięcie jak i w poprzednich latach. Potem ognisko i oczywiście szanty do późna. Wszystkim poprawiły się nastroje w niedzielę, ponieważ pogoda typowo żeglarska. Wiatr 3-4B pozwolił szybko rozegrać 2 wyścigi. W sumie rozegrano 6 wyścigów.

Zwycięzcy z załogami w poszczególnych klasach z tytułem Mistrza Polski:

T1 – Grzegorz Guzowski (Jacek Wichrowski)

T2 – Tomasz Kopytko (Paweł Łazarz)

T3 – Radosław Sternicki (Andrzej Wójcik, Mateusz i Aleksander Sternicki)

Tango – Radomił Maciak (Michał Klonowski, Michał Talecki, Franciszek Grzymała, Filip Szpakowski)

Zwycięzcy z załogami w Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin:

Open – Arkadiusz Sendlewski (Sławomir Wąsowski, Agnieszka Bartuszek, Jasiu Fursewicz)

Katamaran – Marek Karawajczyk (Justyna Karawajczyk)

Omega Standard – Kuba Jurczak (Jakub Dolecki)

W sobotę 14.08 tradycyjnie pierwszy wyścig wyłonił również zwycięzców VIII Memoriału Jacka Orlińskiego:

T1 – Maciek Jaskóła

T2 – Jacek Olubiński

T3 – Radosław Sternicki

Tango –  Radomił Maciak

Open – Arkadiusz Sendlewski

Katamaran – Tadeusz Kozakiewicz

Omega Standard – Kuba Jurczak

Chcąc usprawnić procedurę zapisywania się do regat a potem ogłaszania wyników i komunikatów                 na bieżąco, skorzystaliśmy z bardzo dobrej i sprawdzonej aplikacji Upwind 24. Aplikacja sprawdziła się doskonale zarówno dla organizatorów, sędziów jak i przede wszystkim zawodników, którzy w każdej chwili mogli śledzić swoje wyniki i komunikaty sędziowskie.

Wszystkie wyniki regat:

https://www.upwind24.pl/mpjk-2021/send-entry

Na zakończenie regat zostały odczytane wyniki w poszczególnych klasach, a zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary, medale i dyplomy (fundator Dynaxo Sp. z o.o.). Emocje na tym się nie skończyły, ponieważ po wręczeniu pucharów odbyło się, tradycyjne już jak co roku, indywidualne losowanie nagród sponsorskich, a wśród nich m.in. nagroda główna tj. 4 osobowe canoe ufundowane przez firmę P.P.U.H. AKWEN Sp. J., silnik elektryczny do jachtu (fundator P.T.H.U. Tokarex), Zegarki Seiko (fundator Grupa Zibi S.A.), sportowe gadżety z firmy Decathlon, smakowite sękacze ufundowane przez firmę ZPH Mark z Giżycka, voucher od firmy Odyssey, zestawy podróżne od Sieci Stacji Paliw Moya, zestawy gadżetów od firmy Dynaxo Sp. z o.o., Urzędu Miasta Giżycko, Urzędu Marszałkowskiego z Olsztyna oraz wiele innych wartościowych nagród, które były rozlosowane wśród wszystkich uczestników tegorocznych regatach. Zawodników powitano cukierkami z firmy Jutrzenka Dobre Miasto. Pakiet powitalny dla uczestników (koszulki funkcyjne oraz napoje energetyczne) wsparły finansowo firmy Investa Sp. z o.o., Rodzinne Inwestycje, F.H.U. Pol-Krusz, Sieć Stacji Paliw Moya oraz Szkoła Żeglarstwa Gertis.

Oficjalnego zakończenia dokonali zaproszeni goście w osobach Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jolanta Piotrowska, v-ce Burmistrz Giżycka Cezary Piórkowski, v-ce Starosta Mateusz Sieroński.

Krótkiego podsumowania XXVII MPJK dokonał v-ce Prezes PZŻ ds. śródlądowych oraz Prezes Stowarzyszenia PPJK Jarosław Bazylko.

Regaty sędziowali: Sędzia Główny Andrzej Nowicki, sekretarz Adriana Konarzewska, członkowie Komisji Sędziowskiej Dorota Michalczyk i Wojciech Caban.

Zespół protestowy stanowili: Przewodnicząca Dorota Michalczyk, członkowie Adriana Konarzewska, Wojciech Caban i Jarosław Bazylko.

Komisja techniczna: mierniczy Wojciech Caban, pomoc Jarosław Bazylko

Bezpieczeństwo na wodzie i opieka medyczna: Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe                          w Giżycku. Zabezpieczenie techniczne na wodzie Piotr Danowski.

Szczególne podziękowania należą się uroczym i sympatycznym koleżankom z Biura Regat                             pod kierownictwem Eli Kalinowskiej oraz całemu personelowi Portu Ekomarina.

Rozpoczęcie i zakończenie regat oraz imprezy towarzyszące poprowadzili Komandor KTŻ Szkwał  Krzysztof Dziedzic oraz kierownik Portu Ekomarina Giżycko Dariusz Klimaszewski.

Sponsorzy regat: Urząd Miasta Giżycko, Starostwo Powiatowe Giżycko, Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, P.P.U.H. AKWEN Sp. J. Piotr Gryka, Investa Sp. z o.o., Sieć Stacji Paliw Moya, ZPH Mark – sękacze mazurskie, P.T.H.U. Tokarex, Rodzinne Inwestycje, Decathlon Olsztyn, Firma Handlowo-Usługowa Pol-Krusz, Dynaxo Sp. z o.o., Grupa Zibi S.A., Odyssey, Tawerna Kajuta, Tawerna Marina, Tawerna Siwa Czapla, Gertis – szkoła żeglarstwa, AZS Wilkasy, Auto-Handel-Usługi Ryszard Dębicki, Fin-Lex Andrzej Bera, PUH Żeglarz Ewa i Roman Kułdo, Kancelaria Doradztwa Prawno-Administracyjnego Czesław Kalinowski, Giżycka Grupa Regatowa, Wojtek Caban, Piotr Danowski.

Patron medialny: Nowe Żagle i Wiatr miesięcznik dla żeglarzy.

Zdjęcia z regat wykonał nasz klubowy kolega Czesław Kalinowski, są dostępne na Facebooku KTŻ Szkwał pod adresem:

https://www.facebook.com/ktzszkwal

 

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i pomagali w organizacji regat.

 

Autor – Komandor KTŻ Szkwał Krzysztof Dziedzic

 

 

 

 

 

 

 

xxvii-mistrzostwa-polski-jachtow-kabinowych-2021_katamaran-results

xxvii-mistrzostwa-polski-jachtow-kabinowych-2021_omega-standard-results

xxvii-mistrzostwa-polski-jachtow-kabinowych-2021_open-results

xxvii-mistrzostwa-polski-jachtow-kabinowych-2021_t1-results

xxvii-mistrzostwa-polski-jachtow-kabinowych-2021_t2-results

xxvii-mistrzostwa-polski-jachtow-kabinowych-2021_t3-results

xxvii-mistrzostwa-polski-jachtow-kabinowych-2021_tango-results