MMPJK – relacja

 

XXII MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI JACHTÓW KABINOWYCH,

KORSARSKIE REGATY O ŁUSKĘ TRZECIEGO LESZCZA

 GIŻYCKO 28-30.08.2015

W niedzielę 30 sierpnia 2015 roku zakończyły się XXII Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych i Korsarskie Regaty o Łuskę Trzeciego Leszcza. Wyścig o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin w tym roku nie odbył się, ponieważ w regatach wszystkie klasy startowały w Mistrzostwach Polski. Organizatorem Mistrzostw był Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał” oraz Port Ekomarina Giżycko. W regatach rozgrywanych w dniach 28-30 sierpnia 2015 roku  wystartowało 199 zawodników na 66 jachtach w klasach:  Żagle 500, Sympathy 600, T1, T2, T3, Tango i Korsarz.

W sumie w dniach 28-30 sierpnia rozegrano 9 wyścigów (wszystkie jakie były zaplanowane), które pozwoliły wyłonić mistrzów Polski oraz zwycięzców Korsarskich regat. Ilość jachtów w poszczególnych klasach oraz zwycięzcy:

T1-5 jachtów, zwyciężył : Grzegorz Guzowski (załoga: Jacek Wichrowski)

T2-11 jachtów, zwyciężył: Marek Kmieć (załoga: Krzysztof Kiejziewicz, Mikołaj Kmieć)

T3-13 jachtów, zwyciężył: Arkadiusz Sendlewski (załoga: Cezary Brędowski, Przemysław Wiśniewski, Łukasz Zawłocki)

Tango-11 jachtów, zwyciężył: Szymon Mirecki (załoga: Karolina Herbin, Rafał Wiśniewski, Piotr Polawski)

Żagle 500-5 jachtów, zwyciężył: Maciej Bufal (załoga: Katarzyna Czarniecka)

Sympathy 600-6 jachtów, zwyciężył: Łukasz Dakszewicz (załoga: Błażej Bednarczuk, Marcin Kwaśnik, Grzegorz Rosiński)

Korsarz-15 jachtów, zwyciężył: Jerzy Czerwiński (załoga: Mateusz Koszowski)

Pierwszego dnia (piątek) wszystkie załogi stanęły na starcie, trochę pokropiło, ale warunki wietrzne bardzo dobre, wiatr 2-3B, rozegrano trzy wyścigi. W sobotę rozegrano cztery wyścigi, również przy dobrych warunkach pogodowych z wiatrem wiejącym z prędkością  3-5B. Trasy były długie, także załogi spłynęły dopiero o godz. 16. W niedzielę była również wspaniała pogoda, co pozwoliło przy wietrze ok. 2-3B rozegrać dwa ostatnie wyścigi. W sumie rozegrano 9 wyścigów, tak jak było zaplanowane.

W sobotę pierwszy wyścig był również sklasyfikowany jako II Memoriał Jacka Orlińskiego. Nagrodą były okolicznościowe statuetki wraz z „małym dodatkiem” wręczone zwycięzcom w poszczególnych klasach przez Michała Orlińskiego.

Wyniki:

T1- Andrzej Kęder,  T2 – Łukasz Pater, T3 – Radosław Żurek, Tango – Szymon Mirecki, Sympathy 600 – Łukasz Daszkiewicz, Żagle 500 – Maciej Bufal, Korsarz – Jerzy Czerwiński

 

 Jak to bywa w walce o Mistrzostwo Polski, nie obyło się bez protestów (piętnaście) i incydentów na wodzie. Były drobne kolizje pomiędzy jachtami, dwa złamane maszty oraz na jednym jachcie „człowiek za burtą”. Wszystko jednak dobrze się skończyło, a nad bezpieczeństwem na wodzie czuwał przez trzy dni MOPR Giżycko.

 Po wyścigach   żeglarze spotkali się  w piątkowy wieczór przy tradycyjnym, integracyjnym grillu, zorganizowanym przez KTŻ SZKWAŁ i PORT EKOMARINA.   Wieczór, urozmaicony losowaniem nagród i wspólnym ogniskiem. Tradycją regat jest wyświetlanie zdjęć robionych na bieżąco każdego dnia regat przez Czesława Kalinowskiego. Podczas wyświetlania zdjęć, było nie mniej emocji niż na wodzie. Sobotni wieczór minął przy „Kurczaku po Giżycku”, dalszym pokazie zdjęć z sobotnich regat co wzbudzało ponownie wiele emocji, śmiechu i wspomnień. Okazało się, że niektórym uczestniczkom regat wyścig wcale nie przeszkadzał w pozowaniu na tle jachtu, co skłoniło nas do wyboru miss i mistera regat. Jak zwykle nie brakowało nagród do rozlosowania wśród uczestników regat, co też wyzwalało wiele emocji i zabawnych sytuacji.  Organizatorzy regat zadbali, by nikt nie był głodny  i zapewnili uczestnikom również przekąski na śniadanie, kawę i herbatę.

Na rozpoczęcie i zakończenie Mistrzostw przybyli zaproszeni goście w tym  Burmistrz  Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Prezes WMOŻŻ Czesław Kalinowski, Prezes PPJK Andrzej Janowski, w-ce Prezes PPJK Jarek Bazylko, przewodniczący RM Giżycko Ryszard Błoszko, przedstawicielka Elmartech Yacht Sylwia Wagner, Michał Orliński. Rozpoczęcie i zakończenie oraz imprezy towarzyszące, poprowadzili Komandor KTŻ Szkwał Krzysztof Dziedzic oraz Kierownik Ekomariny Dariusz Klimaszewski. Wszystkie  załogi otrzymały dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo puchary, medale, sękacze od Firmy Mark. Dodatkowo zwycięzcy we wszystkich klasach otrzymali akumulatory od Firmy ZAP Batteries. Na zakończenie wśród uczestników ponownie rozlosowano atrakcyjne nagrody tj. zegarek od firmy ZAP Batteries, dwa zegarki od firmy Nautica, echosondę od firmy Etmartech Yacht, łódkę wiosłową od firmy Janmor oraz duży bagażnik dachowy od firmy Opel Pindur. Dodatkowo wśród ostatnich załóg w poszczególnych klasach został rozlosowany akumulator od firmy ZAP Batteries na „podładowanie się„ na następny rok. Również nagrodzono MISS (dwie uczestniczki) oraz Mistera regat.  Ogólnie pula nagród na XXII MMPJK wynosiła około 30 tyś. pln.

 Regaty sędziowali: Andrzej Nowicki – SG, Adriana Konarzewska z-ca SG, Piotr Wierzchowski –sekretarz/stażysta, Wojciech Caban i Jarosław Bazylko – członkowie KS.

Zespół protestowy: Wojciech Caban – przewodniczący, Adriana Konarzewska i Jarosław Bazylko – członkowie ZP.

Komisja Pomiarowa: Wojciech Caban – mierniczy regat, Jarosław Bazylko – zastępca, Piotr Wierzchowski i Jan Grzymała –  asystenci

Sponsorzy regat: UM Giżycko, Opel Pindur Giżycko, Janmor, ZAP Batteries, Gothaer, Trans-Żwir, Investa, Elmartech Yacht, Yacht Serwis Sygnowski, ZPH Mark – sękacze, Nautica, Salamander, Żaglownia T&J Sails Jarosław Wołowicz, Tawerna Kajuta, Tawerna Marina, Tawerna Siwa Czapla, Krzysztof Kraj – czartery, Auto-Handel-Usługi Ryszard Dębicki, PUH Żeglarz Ewa i Roman Kułdo, PPUH Akwen Piotr Gryka, Selwina i Jerzy Nowakowscy Camping Rydzewo, P.U.Finlex Andrzej Bera, Pakrom Giżycko.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i pomagali w organizacji regat.

Zapraszamy za rok  !!!

 

Autor- Krzysztof Dziedzic


Załączniki

wyniki_Giycko.xls