XXI MMPJK – GIŻYCKO 2014

W niedzielę 24 sierpnia 2014 zakończyły się XXI Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych i wyścig o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin organizowane w Giżycku. Organizatorem Mistrzostw był Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał” oraz Port Ekomarina w Giżycku. W regatach rozgrywanych w dniach 22-24 sierpnia 2014  wystartowało 215 zawodników na 67 jachtach w klasach: Micro, Żagle 500 , Sympathy 600, T1, T2, T3 i Tango. Można powiedzieć , że w tym roku  mistrzostwa miały autentycznie tytuł Międzynarodowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych , ponieważ wśród zawodników były dwie załogi z Rosji, jedna z Łotwy i w jednej załodze był zawodnik z Białorusi. W sumie w dniach 22,23 sierpnia rozegrano 7 wyścigów, które pozwoliły wyłonić mistrzów Polski oraz zwycięzców wyścigu o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin w klasie T1.

Zapraszam do galerii zdjęć Cześka Kalinowskiego

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.812773925410561.1073741839.650663128288309&type=1

 

Ilość jachtów w poszczególnych klasach:

T1-2 ( walczyły o tytuł Błękitnej Wstęgi Jeziora Niegocin)

T2-14

T3-15

Tango-9

Żagle 500-6

Sympathy 600-5

Micro-16

Pierwszego dnia (piątek) wszystkie załogi stanęły na starcie, warunki pogodowe bardzo dobre , wiatr 3-4 w skali Beauforta, rozegrano trzy wyścigi . W sobotę rozegrano cztery wyścigi , również przy dobrych warunkach pogodowych z wiatrem wiejącym z prędkością  2 -3 stopni w skali Beauforta. Takie warunki pozwoliły na rozegranie w sumie 7 wyścigów.  Niedziela nie okazała się już tak łaskawa wietrznie jak piątek i sobota. Niestety brak wiatru nie pozwolił na rozegranie choćby jednego wyścigu.

Nowością w tym roku był Memoriał Jacka Orlińskiego w trakcie MMPJK. Na prośbę jego syna Michała Orlińskiego, w sobotę podczas pierwszego wyścigu równolegle odbył się bieg o Memoriał Jacka Orlińskiego. Postać Jacka Orlińskiego jest bardzo znana w środowisku żeglarzy startujących w PPJK i wszyscy startujący w ten sposób uczcili jego osobę. Nagrodą były okolicznościowe statuetki ufundowane przez  Michała za pierwsze trzy miejsca w klasie Sympathy 600 oraz za pierwsze miejsca w pozostałych klasach.

 

Jak to bywa w walce o Mistrzostwo Polski, nie obyło się bez protestów ( pięć ) i incydentów na wodzie. Były drobne kolizje pomiędzy jachtami, a jeden z jachtów uderzył o kamienie balastem i niestety nie mógł kontynuować regat. Nikomu jednak nic się nie stało i regaty można było rozgrywać dalej.

Po wyścigach   żeglarze spotkali się  w piątkowy wieczór przy tradycyjnym, integracyjnym grillu, zorganizowanym przez KTŻ SZKWAŁ i PORT EKOMARINA.   Wieczór, urozmaicony losowaniem nagród, wspólnym śpiewaniem żeglarskich piosenek przy ognisku oraz wyświetlaniem zdjęć z ubiegłorocznych XX MPJK upłynął szybko, a w sobotni poranek jachty wyruszyły o godz. 10 na trasę regat. Po rozegranych wyścigach, sobotni wieczór minął przy „Kurczaku po Giżycku”, pokazie zdjęć z sobotnich regat co wzbudzało wiele emocji , śmiechu i wspomnień. Jak zwykle nie brakowało nagród do rozlosowania wśród uczestników regat, co też wyzwalało wiele emocji i zabawnych sytuacji.  Organizatorzy regat zadbali by nikt nie był głodny  i zapewnili uczestnikom również przekąski na śniadanie, kawę i herbatę.

Na rozpoczęcie i zakończenie Mistrzostw przybyli zaproszeni goście w tym  Burmistrz  Giżycka Pani  Jolanta Piotrowska, w-ce Burmistrz Paweł Czachorowski , Prezes WMOŻŻ Czesław Kalinowski, w-ce Prezes PPJK Jarek Bazylko. Rozpoczęcie i zakończenie poprowadzili Komandor KTŻ Szkwał Krzysztof Dziedzic oraz Kierownik Ekomariny Dariusz Klimaszewski. Wszystkie  załogi otrzymały dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo puchary i medale. Na zakończenie wśród uczestników ponownie rozlosowano atrakcyjne nagrody tj. duże , smaczne sękacze z miejscowej firmy MARK, zegarek Nautica z firmy ONYX oraz nagrodę główną o wartości 4000zł  – profesjonalny fotel do masażu- ufundowany przez firmę OPEL PINDUR Giżycko.

Regaty sędziowali: Wojciech Caban-SG,Adriana Konarzewska z-ca SG, Emilja Łapko-sekretarz, Andrzej Nowicki- przewodniczący Zespołu Protestowego.

Komisja Pomiarowa: Wojciech Caban, Jarosław Bazylko, Roman Kułdo, Jan Grzymała, Jacek Smuszkiewicz.

Sponsorzy regat: UM Giżycko, Opel Pindur Giżycko, Gothaer, Trans-Żwir, Investa, WMOZŻ, Mark- sękacze, Onyx Łucja Świętochowska przedstawiciel Nautica, Tawerna Kajuta, Tawerna Marina, Tawerna Siwa Czapla, Tawerna Andrzeja Stachurskiego, Żaglownia T&J Sails Jarosław Wołowicz, Hotel St.Bruno Gizycko, Auto-Handel-Usługi Ryszard Dębicki, PUH Żeglarz Ewa i Roman Kułdo, PPUH Akwen Piotr Gryka, Sylwia i Jerzy Nowakowscy Camping Rydzewo, P.U.Finlex Andrzej Bera, Pakrom Giżycko.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i pomagali w organizacji regat.

Zapraszamy za rok, będzie jeszcze lepiej i ciekawiej!!!

Szczegółowe wyniki  w zakładce WYNIKI GIŻYCKO.

 

 


Załączniki

Wyniki_Giycko.xls