Mistrzostwa Polski Klas T i Tango – na wysokim poziomie

W niedzielę 18.08.2019 r. zakończyły się w Giżycku  XXVI Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Błękitna Wstęga Jeziora Niegocin oraz VI Memoriał Jacka Orlińskiego.

Organizatorzy Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał” oraz Port Ekomarina Giżycko po raz siódmy gościli uczestników wspomnianych regat w dniach 16-18.08.2019. Zgłosiło się  56 załóg z 185 uczestnikami. W Mistrzostwach Polski startowały klasy: T1, T2, T3 oraz Tango. W Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin  klasy: Open oraz Katamaran. W klasie Delphia 24 i Sigma Active nie zgłosiła się odpowiednia ilość jachtów ( minimum 5), co spowodowało brak klasyfikacji.

zdjęcia: https://drive.google.com/…/1SDDk8sjM41KVDDDd-UPQ1tJmyt2Trd8…

wyniki końcowe XXVI MPJK 2019 w Giżycku

W piątek 16.08 po długim oczekiwaniu na wiatr udało się rozegrać jeden wyścig w klasach T1, T2, T3 i dwa w klasach Tango, Open i Katamaran. W sobotę rano mieliśmy ten sam problem z wiatrem, ale udało się rozegrać trzy wyścigi dla wszystkich klas. W niedzielę już planowo wszyscy wyszli na wodę o 10.30 i za chwilę mieliśmy równy wiatr, co pozwoliło na dwa wyścigi dla klas T i trzy dla pozostałych. W sumie w ciągu trzech dni regat udało się rozegrać sześć wyścigów dla klas T i osiem wyścigów dla klas Tango, Open i Katamaran. Nie obyło się bez protestów, w sumie 8, w tym 6 w ostatnim dniu. Planowany na 18.08.2019 r. wyścig o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin dla klasy  w „Formule Otwartej”, nie odbył się z powodu braku czasu i dużej ilości protestów.

 Ilość jachtów w poszczególnych klasach i zwycięzcy z załogami:

T1 (10) – Tomasz Feret (Bartosz Mikołajczak))

T2 (7)- Tomasz Kopytko (Magdalena i Antoni Kopytko)

T3 (7)- Michał Brzozowski (Dobiesław Budzianowski, Mikołaj Kmieć)

Tango (16) – Radomił Maciak (Michał Klonowski, Michał Talecki, Filip Szpakowski, Franek Grzymała)

Open (11) –Jakub Malicki (Danuta Tomczak, Mariusz Olszewski)

Katamaran (5) – Janusz Dąbrowski

W sobotę 17.08.2019 r. pierwszy wyścig wyłonił również zwycięzców VI Memoriału Jacka Orlińskiego:

T1 – Tomasz Feret

T2 – Piotr Matwiejczuk

T3 – Arkadiusz Sendlewski

Tango –  Kondrat Masłowski

Open – Robert Sobociński

Katamaran – Marcin Własiuk

Podobnie jak w poprzednich latach słońce dopisało, natomiast wiatr sprawiał figle. Szkoda tylko, że kolejny raz nie udało się rozegrać wyścigu w formule otwartej ze wspólnego startu.

Lekkie kłopoty z wiatrem na wodzie, nie przeszkodziły w wieczornej integracji przy smacznych frykasach z grilla, przygotowanych przez organizatorów. Dodatkowe emocje wieczorem, to losowanie nagród sponsorskich, którzy jak co roku nie zawiedli i  hojnie nas wsparli. W sobotę wieczorem jak zwykle smaczny „kurczak po giżycku” z grilla i zupa „ kapitańska” przygotowana przez Darka Klimaszewskiego, która cieszyła się dużym powodzeniem, znikając szybko z kotła. Do tego kolejne losowanie nagród sponsorskich, a potem muzyka i integracja do późnych godzin.

W sobotę jak żeglarze ścigali się na wodzie , koleżanki z biura regat zabawiały najmłodszych widzów na lądzie. Były kolorowanki, quizy, puszczanie latawców i inne zabawy, a do tego słodkie nagrody.

Na rozpoczęcie XXVI MPJK przybyli zaproszeni goście: V-ce Marszałek Województwa Warmińsko –Mazurskiego pan Marcin Kuchciński, z-ca Burmistrz Miasta Giżycka Cezary Piórkowski, Starosta Powiatu Giżyckiego Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Prezes PPJK a zarazem v-ce prezes PZŻ ds. śródlądowych Jarosław Bazylko oraz przedstawiciele firm sponsorujących regaty tj. Decathlon, Loconi, Moya. Pan v-ce Marszałek, Starosta  i z-ca Burmistrza Giżycka przywitali uczestników regat i nastąpiło oficjalne otwarcie XXVI MPJK.

Na zakończenie regat zostały odczytane wyniki w poszczególnych klasach, a zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary, medale ( fundator Tryumf Sp. z o.o.) i dyplomy. Emocje na tym się nie skończyły, ponieważ po wręczeniu pucharów odbyło się jak co roku indywidualne losowanie nagród sponsorskich, a wśród nich m.in. nagroda główna 4 osobowe kanu z firmy Akwen w Giżycku, sportowe gadżety i kupony wartościowe ( 500, 300 i 200 zł) z Dechatlon, zegarki żeglarskie od Watch Fashion, akumulatory PUH Żeglarz, smakowite sękacze od Mark z Giżycka, zestawy podróżne od Moya oraz wiele innych wartościowych nagród, które były rozlosowane wśród wszystkich uczestników tegorocznych regatach. Pakiet powitalny dla uczestników ( koszulki + paski żeglarskie) wsparły finansowo firmy, Loconi, Pol-Krusz, Investa, Żaglownia T&J Sails Jarosław Wołowicz.

Podsumowania XXVI MPJK dokonał v-ce Prezes PZŻ ds. śródlądowych Jarosław Bazylko.

Regaty sędziowali: SG – Andrzej Nowicki, sekretarz Adriana Konarzewska, członkowie KS Dorota Michalczyk i Wojciech Caban.

Zespół protestowy: Przewodnicząca Dorota Michalczyk, członkowie – Adriana Konarzewska, Jarosław Bazylko i Wojciech Caban.

Komisja techniczna: mierniczy – Wojciech Caban, Jarosław Bazylko

Bezpieczeństwo na wodzie i opieka medyczna: Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku.

Szczególne podziękowania należą się uroczym i sympatycznym koleżankom z Biura Regat pod kierownictwem Andrzeja Bery oraz całemu personelowi Portu Ekomarina.

Rozpoczęcie i zakończenie regat oraz imprezy towarzyszące, poprowadzili Komandor KTŻ Szkwał – Krzysztof Dziedzic oraz kierownik Portu Ekomarina Giżycko – Dariusz Klimaszewski.

Sponsorzy regat: Urząd Miasta Giżycko, Starostwo Powiatowe Giżycko, Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Tryumf Sp. Z o.o., PPUH Akwen Piotr Gryka, Żaglownia T&J Sails Jarosław Wołowicz, Loconi, Moya sieć stacji paliw, ZPH Mark – sękacze mazurskie, Investa Sp. z o.o., Watch Fashion, Decathlon Olsztyn,  Firma Handllowo Usługowa Pol- Krusz, Ubojnia Drobiu Górni i Synowie,  M-6 Jarosław Sulewski, Tawerna Kajuta, Tawerna Marina, Tawerna Siwa Czapla, Tawerna Hangar, Gertis – szkoła żeglarstwa, AZS Wilkasy, Auto-Handel-Usługi Ryszard Dębicki, Fin-Lex Andrzej Bera, PUH Żeglarz Ewa i Roman Kułdo, Pakrom Jerzy Romejko, Elżbieta i Lech Łapińscy, Kancelaria Doradztwa Prawno-Administracyjnego Czesław Kalinowski, Giżycka Grupa Regatowa,  Wojtek Caban.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i pomagali w organizacji regat.

Do zobaczenia za rok na  XXVII MPJK.

Autor – Krzysztof Dziedzic