Mistrzostwa klas T w Giżycku – relacja

       W niedzielę 19.08.2018 r. zakończyły się jubileuszowe XXV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Błękitna Wstęga Jeziora Niegocin oraz Korsarskie Regaty o Łuskę Trzeciego Leszcza – Giżycko 2018.

 Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał” oraz Port Ekomarina Giżycko, jako organizatorzy po raz szósty gościli uczestników wspomnianych regat w dniach 17-19.08.2018. W tym roku zgłosiły się  62 załogi z 207 uczestnikami. W Mistrzostwach Polski startowały klasy: T1, T2, T3 oraz Tango. W Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin  klasy: Open oraz Katamaran, a w Korsarskich Regatach o Łuskę Trzeciego Leszcza oczywiście Korsarze.

Wyniki w poszczególnych klasach XXV MPJK 2018 w Giżycku

W sumie dla klas Mistrzostw Polski oraz w Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin rozegrano 4 wyścigi, natomiast Korsarze startowali od 18.08 i rozegrali 3 wyścigi. Planowany na 19.08.2018 r. wyścig o Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin dla klasy  w „Formule Otwartej”, nie odbył się z powodu braku czasu, ponieważ chcieliśmy rozegrać jak najwięcej wyścigów w ramach MPJK.

 Ilość jachtów w poszczególnych klasach i zwycięzcy:

T1 (7) – Grzegorz Guzowski

T2 (10)- Marek Kmieć

T3 (10)- Arkadiusz Sendlewski

Tango (16) – Jacek Paluszkiewicz

Open (11) –Jakub Malicki

Katamaran (3) – Tadeusz Kozakiewicz

Korsarz (5) – Piotr Danowski

W sobotę 18.08.2018 r. pierwszy wyścig wyłonił również zwycięzców V Memoriału Jacka Orlińskiego:

T1 – Grzegorz Guzowski

T2 – Marek Kmieć

T3 – Piotr Kula

Tango –  Rafał Iwanicki

Open – Jakub Malicki

Katamaran – Tadeusz Kozakiewicz

Korsarz – Piotr Danowski

W tym roku słońce dopisało, natomiast wiatr gdzieś uciekł. W piątek i sobotę resztkami wiatru udało się po wielu podejściach do startu rozegrać po jednym wyścigu. W niedziele zapowiadało się podobnie, ale około godziny 11, SG zarządził wyjście na wodę i udało się w miarę szybko rozegrać dwa wyścigi, co nam jako organizatorom baaardzo ulżyło. Mistrzostwa można było uznać jako zaliczone, a uczestnicy mieli możliwość odrzucenia jednego najgorszego wyścigu.

Szkoda tylko, że kolejny raz nie udało się rozegrać wyścigu w formule otwartej ze wspólnego startu. Ze względu na brak czasu i sporę ilość protestów , na tych dwóch wyścigach w niedzielę trzeba było zakończyć.

No cóż , na wodzie wiatru nie było i wszyscy z tego powodu niezbyt byli zadowoleni, ale wieczorami zarówno w piątek jak i sobotę było smacznie i wesoło. Jak co roku w piątek tradycyjne potrawy z grilla, a w sobotę grillowany kurczaczek po giżycku. Jako, że w tym roku jubileuszowe 25 MPJK, to było „na bogato”. Dodatkowo zaserwowaliśmy przesmaczne miejscowe wędzone szynki oraz smalczyk w żeberkach. Rozkoszom podniebienia nie było końca. Do tego muzyka i integracja do późnych godzin. W sobotę dodatkowo losowanie nagród sponsorskich wśród uczestników regat oraz wyświetlanie zdjęć z wyścigów z piątku i soboty.

W niedzielę jak żeglarze ścigali się na wodzie , koleżanki z biura regat zabawiały najmłodszych widzów na lądzie. Były kolorowanki, quizy i inne zabawy, a do tego słodkie nagrody.

Na rozpoczęcie XXV MPJK przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, Starosta Powiatu Giżyckiego Wacław Strażewicz, w-ce Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska, Starosta Powiatu Lębork Teresa Ossowska-Szara, Przewodniczący Rady Miasta Giżycka Cezary Piórkowski, Prezes PPJK Jarosław Bazylko, redaktor naczelny miesięcznika Żagle Waldemar Heflich, przedstawiciel Firmy Tryumf ( sponsor pucharów i medali) Tomasz Piotrak, przedstawicielka firmy Decathlon Katarzyna Karwat. Pani Marszałek i Burmistrz Giżycka przywitali uczestników regat i nastąpiło oficjalne otwarcie regat.

Z okazji jubileuszowych 25 MPJK specjalne podziękowania wręczyliśmy organizatorom MPJK w latach 1994-2012 tj. Mieczysławowi Konarzewskiemu, Januszowi Kulpeksza, Wojciechowi Caban i Czesławowi Raczkowskiemu. Również takie podziękowania zostały przekazane przedstawicielom uczestników MPJK, którzy praktycznie ścigają się od pierwszych regat MPJK w Giżycku do dnia dzisiejszego. Byli to Marian Bełbot, Jacek Samsel i Piotr Adamowicz.

Z okazji XXV-lecia MPJK zorganizowaliśmy małą wystawę przedstawiającą w skrócie trochę historii tych regat. Są tam zdjęcia i wyniki z poszczególnych lat ( 1994 – 2017), które za zgodą patrona medialnego miesięcznika Żagle, były przedstawiane w corocznych relacjach.  Dziękujemy dla Czesława Kalinowskiego, Janusza Kulpekszy i Wojtka Cabana za wyszukanie i przygotowanie materiałów.

Na zakończenie regat zostały odczytane wyniki w poszczególnych klasach, a zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary, medale i dyplomy. Zwycięzcy w klasie Open dodatkowo otrzymali Błękitną Wstęgę Jeziora Niegocin. Emocje na tym się nie skończyły, ponieważ po wręczeniu pucharów odbyło się indywidualne losowanie nagród sponsorskich, a wśród nich m.in. sztormiaki z Decathlon, zegarki od Zibi, również zegarki, akumulatory ZAP Batteries, smakowite sękacze od Mark z Giżycka oraz wiele innych wartościowych nagród.  Na koniec rozlosowano nagrodę główną, łódkę Janmor 320 ze Stoczni Jachtowej Janmor oraz specjalnie z okazji XXV lecia MPJK w Giżycku okazałe 4 osobowe kanu zafundowane przez miejscową firmę Akwen, które było rozlosowane wśród wszystkich jachtów uczestniczących w tegorocznych regatach.

Na koniec kilka słów o historii MPJK powiedział redaktor naczelny Żagli Waldemar Heflich i zaprosił do wspólnego zdjęcia. Żagle od pierwszych regat z cyklu MPJK w Giżycku , są patronem medialnym.

Regaty sędziowali: SG – Andrzej Nowicki, sekretarz Adriana Konarzewska, członkowie KS Dorota Michalczyk i Wojciech Caban.

Zespół protestowy: Przewodnicząca Dorota Michalczyk, członkowie – Adriana Konarzewska, Jarosław Bazylko i Wojciech Caban.

Komisja techniczna: mierniczy – Wojciech Caban, Jarosław Bazylko

Bezpieczeństwo na wodzie i opieka medyczna: Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku.

Szczególne podziękowania należą się uroczym i sympatycznym koleżankom z Biura Regat pod kierownictwem Andrzeja Bery oraz całemu personelowi Portu Ekomarina.

Rozpoczęcie i zakończenie regat oraz imprezy towarzyszące, poprowadzili Komandor KTŻ Szkwał – Krzysztof Dziedzic oraz kierownik Portu Ekomarina Giżycko – Dariusz Klimaszewski.

Sponsorzy regat: Urząd Miasta Giżycko, Starostwo Powiatowe Giżycko, Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Janmor Stocznia Jachtowa, Tryumf Sp. Z o.o., PPUH Akwen, Żaglownia T&J Sails Jarosław Wołowicz, ZPH Mark – sękacze mazurskie, ZAP Sznajder Batteries S.A., Investa Sp. z o.o., Rodzinne Inwestycje Sp. z o.o., Zibi Group S.A., Decathlon,  Firma Handllowo Usługowa Pol- Krusz, Ubojnia Drobiu Górni i Synowie, Event Promotion Group, M-6 jarosław Sulewski, Tawerna Kajuta, Tawerna Marina, Tawerna Siwa Czapla, Tawerna Perła, Szkutnik – Jarosław Sygnowski, Za Sterem – akademia jachtingu, Gertis – szkoła żeglarstwa, Auto-Handel-Usługi Ryszard Dębicki, Fin-Lex Andrzej Bera, PUH Żeglarz Ewa i Roman Kułdo, , Sylwina i Jerzy Nowakowscy Camping Rydzewo, Pakrom Jerzy Romejko, Elżbieta i Lech Łapińscy, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich,  Wojtek Caban.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i pomagali w organizacji regat.

Do zobaczenia za rok na  XXVI MPJK.

Autor – Krzysztof Dziedzic