Błękitna Wstęga jez. Miedwie – relacja

Jezioro Miedwie to niesamowity akwen na Pomorzu Zachodnim. To szczególne i znane już naszym żeglarzom jezioro, może poszczycić się najczystszymi i najszerszymi plażami śródlądowymi w województwie zachodniopomorskim. Długość jeziora Miedwie wynosi 15 700 m,  a szerokość waha się od 1,5 do 3 km. Głębokość jeziora jest imponująca, bo sięga 48,3m. Długość linii brzegowej wynosi 28,8km, a powierzchnia 3527 ha.

To właśnie tu 4 i 5 lipca odbyły się 42. Regaty o „ Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie i Puchar Prezydenta Miasta Stargard Szczeciński” , których organizatorem było Stowarzyszenie „Miedwie” oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie Szczecińskim. Bezwietrzna i upalna pogoda była szczególnie wymagająca dla zawodników. Komisja sędziowska z Tomaszem Paterkowskim na czele czekała choć na odrobinę wiatru aby można było kontynuować rywalizację. W rezultacie  regaty  przebiegły zgodnie z planem , 70 żeglarzy na 28 jachtach szczęśliwie ukończyło regaty.

 To już 42 edycja regat z ponad 50 letnią tradycją i niezmiennie kontynuowanych od 1997 roku pod patronatem Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie i od 2007 roku wspieranych finansowo przez Stowarzyszenie „Miedwie”, Gminę Kobylanka,  Miasto Stargard Szczeciński oraz wielu wspaniałych darczyńców. Regaty „O Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie” od początku były poligonem klas przygotowawczych i olimpijskich. W 1997 roku pierwsze kroki w tych regatach w klasie Optimist stawiała nasza reprezentantka olimpijska z Londynu w 2012 roku Agnieszka Skrzypulec, (klasa er470) – wtedy zawodniczka żeglarskiej szkoły ze Szczecina. Żeglarze zgodnie byli zadowoleni z tegorocznego spotkania.  W imieniu wszystkich dziękujemy za sprawne przeprowadzenie regat – mówi Artur Słowik z Młodzieżowej Sekcji Żeglarskiej.  Nie ma żeglarza regatowego liczącego się na Pomorzu, który by nie startował w tych regatach, do tego trwających tak długo pod jedną nazwą i łączących pokolenia regatowców – dodaje.     

Miło nam było gościc naszych olimpijczyków  na co dzień mieszkańców Gminy Kobylanka Ryszarda  Chybińskiego  i Janusza Olszewskiego którzy także startowali w regatach. Obaj  uczestniczyli w zawodach Przyjaźń-84, na których w żeglarskiej klasie Soling zajęli 6. Miejsce. Przyjaźń-84 to cykl międzynarodowych zawodów sportowych zorganizowanych w 1984 r. przez kraje socjalistyczne jako alternatywa dla Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.

To były udane regaty, organizatorzy są bardzo zadowoleni z przebiegu  zawodów.

Nad bezpieczeństwem żeglarzy przez cały czas czuwała policja wodna  – mówi Grzegorz Flas, organizator i prezes Stowarzyszenia „Miedwie”.

 Nasza przystań choć jest skromna, to jestem przekonany, że podołała organizacji tak prestiżowego spotkania jakim jest Puchar Polski Jachtów Kabinowych 2015. Dziękuję wszystkim za przybycie oraz tym, którzy pracowali przy regatach – dodaje prezes. W tym roku żeglarze zmagali się przez dwa dni regat w klasach: Omega, Jachty Kabinowe T1, T2, T3, TR, SIGMA ACTIVE oraz Long Dystans – OPEN.

Do zobaczenia za rok.                                                                                  

 

Tekst i foto

Maciej Dura-Pomarański


Załączniki

wyniki__Omega_i_Sigma.pdf
Wyniki_kocowe__jachty_kabinowe.pdf
Bkitna_Wstga_J_Miedwie___long_dystans_open.pdf