Nowe, sportowe klasy w PPJK

Od sezonu 2022 w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych zamiast grupy jachtów Open będzie można rywalizować w dwóch nowych klasach.

 

W oparciu o ten sam współczynnik co klasy T1, T2 i T3 powstaje klasa T-SPORT w której będzie mogła rywalizować każda jednostka jednokadłubowa, nieprzekraczająca jedynie górnej granicy współczynnika Vi, która wynosi 6,7. Nie ważne, czy jacht ma kabinę, koje, albo jaki ma kokpit. O dopuszczeniu do klasy T-SPORT będzie decydowała tylko wartość współczynnika liczona w oparciu o długość jachtu, jego masę i powierzchnię żagli oraz po uwzględnieniu poprawek, a spinakery i genakery mile widziane. Będzie tu miejsce dla jachtów dawnej klasy 730: Majestic 24, Gin 730, Gemini 2000 itd., Delphia 24 OD, Huzar 28, Bavaria B-one, J70, Skippi 650, Symphaty 600 i innych podobnych. Może nowa klasa skusi też właścicieli szybkich jachtów klas T doposażonych w żagiel dodatkowy. Wprowadzenie limitu Vi przy bardzo liberalnych przepisach pomiarowych umożliwi rozgrywanie Mistrzostw Polski w klasie T-SPORT.

Do klasy Open 6,3 zapraszamy otwarto pokładowe jednokadłubowe jachty o długości do 6,3 m. W ten sposób małe zwinne łódki nie będą musiały rywalizować ze znacznie większymi jednostkami kabinowymi. To dobre miejsce dla jachtów klas Sigma, Omega, 505, FD, 470, Preste 18, Nautica 450, Shot 16 i innych jednostek otwarto pokładowych o długości kadłuba do 6,3 m. Okazja do ciekawej rywalizacji, dobrej zabawy i treningu na regatach może zachęci załogi do udziału.