Klub Zeglarski "NEPTUN" z Wagrowca

Autor:  Jarosław Bazylko

Wgrowiec_1Na zachodniej stronie jeziora Durowskiego powstało w 1961r. Koło LZS „Budowlani”. Pierwszym prezesem został – Cezary Żak. W tym czasie w Klubie działało kilka sekcji:

  1. żeglarska,
  2. piłki siatkowej,
  3. szachowa,
  4. tenisa stołowego,
  5. brydża,
  6. turystyczna.

Z chwilą uzyskania osobowości prawnej klub w roku 1966 zmienił swoją nazwę na Ludowy Klub Sportowy „Neptun”. Za sprawą działaczy powstaje sekcja piłki ręcznej. Jeszcze kilka razy zmieniano nazwę, aż w roku 2010 stowarzyszenie otrzymuje nazwę Klub Żeglarski „NEPTUN” Wągrowiec. Prezesem do chwili obecnej jest Jerzy Faustmann.

Najdłużej przetrwała i prężnie działa do teraz sekcja żeglarska.Główną dyscypliną sportu, którą organizacja rozwija jest żeglarstwo sportowe i turystyczne.

W tej właśnie dziedzinie możemy pochwalić się dużymi osiągnięciami. Nasi członkowie byli powołani do kadry Polski w klasie OK-Dinghy. W II Regatach Barbórkowych zajęliśmy czołowe (I – Jacek Istaczak i III – Zenon Komorowski) miejsca w klasie FINN. Po latach przerwy na Regatach Barbórkowych ponownie pojawili się zawodnicy „NEPTUNA”. W klasie Micro wysokie miejsca zajmuje kol. Sławomir Rohde (który od roku 2011 jest instruktorem żeglarstwa). W klasie T3 na jachcie Alabama zawodnicy NEPTUNA zdobyli wicemistrzostwo Polski  w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych (2007).

            Mamy doświadczenie w organizowaniu imprez żeglarskich. Przygotowujemy m. in. Regaty o Puchar JezioraThumbnail image Durowskiego, Regaty o Puchar Jakuba – Patrona Miasta Wągrowiec oraz Jesienny Puchar Klas.Przy współpracy z Urzędem Gminy zorganizowaliśmy również Piknik Żeglarski pod nazwą Kamienica – żeglarska gminy stolica oraz spływ kajakowy Operacja K - jak kajak.

Oprócz organizowania imprez przygotowujemy dzieci oraz młodzież w zakresie ogólnych podstaw uprawiania sportów wodnych (żeglarstwo sportowe i turystyczne, kajakarstwo turystyczne). Prowadzimy szkółkę sportów wodnych oraz zajęcia szkutnicze i remontowe w celu nauki zasad budowy sprzętu pływającego.

            Warto także wspomnieć, że na zaproszenie Klubu w roku 2005 przyjechał do Wągrowca Mateusz Kusznierewicz, jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy, medalista mistrzostw świata     i igrzysk olimpijskich. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Ośrodka „Wielspin”. Padały pytania dotyczące kariery sportowej, a także metodyki treningowej i przygotowania sprzętu do regat. Gość odwiedził przystań „Neptuna”, gdzie obejrzał prawie czterdziestoletnią łódkę klasy FINN, która cały czas startuje w regatach, co wzbudziło podziw kol. Mateusza. Po licznych autografach i zdjęciach gość pojechał w dalszą podróż do zaprzyjaźnionych z Wągrowcem klubów chodzieskich.

Wągrowiec:

wagrowiec-akwarela-0001Wągrowiec to miejsce wyjątkowe, które wyróżniają nie tylko bogata historia, ciekawe zabytki i oferta kulturalna, ale także bardzo dobra infrastruktura rekreacyjno-sportowa, czyste powietrze oraz spokój. Wszystko to, wraz z pięknym otoczeniem przyrodniczym, sprawia, że Wągrowiec to doskonałe miejsce dla osób, które z jednej strony poszukują relaksu i wyciszenia, a z drugiej – aktywnego wypoczynku. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Zabytki i atrakcje

W Wągrowcu znajduje się nie tylko wiele śladów z blisko 630-letniej historii miasta, ale także liczne dowody wkładu jego mieszkańców w dorobek regionu i Polski. To tutaj, w dolinie rzek Wełny i Nielby w XIV w. cystersi założyli klasztor i kościół pw. NMP, w którym do dzisiaj możemy podziwiać piękny wirydarz oraz ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII w. W Wągrowcu urodził się ks. Jakub Wujek, jezuita i teolog, który dokonał jednego z pierwszych i najlepszych przekładów Biblii na język polski. W Wągrowcu znajduje się jedyny jego pomnik w Polsce, postawiony przy późnogotyckim kościele farnym pw. św. Jakuba Apostoła – patrona miasta – zbudowanym w XVI wieku. Pomnik ten, został poświęcony przez księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1973 roku.

wagrowiec-akwarela-0004To tutaj, w Wągrowcu powstały piękne renesansowe kompozycje organowe Adama z Wągrowca, a także kształtował się intelektualnie przyszły pisarz, poeta i dramaturg Stanisław Przybyszewski. Na ślady ich działalności trafimy odwiedzając dawną siedzibę opata klasztoru cystersów, tzw. „Opatówkę”, która jest dzisiaj siedzibą Muzeum Regionalnego, mającego w swoich zbiorach także ciekawe ekspozycje historyczne (m.in. I wydanie „Biblii Jakuba Wujka”) oraz etnograficzne (m.in. wioska rybacka, sztuka pałucka).

Zwiedzając Wągrowiec warto wejść także na szczyt wieży widokowej, mieszczącej się w dawnej siedzibie strażaków, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. W jej pobliżu znajduje się unikalne w Europie zjawisko hydrologiczne – skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny, których wody niemal się nie mieszają, płynąc nurtem każdej z rzek dalej. Skrzyżowanie to, jest zjawiskiem sztucznym, które powstało podczas prac melioracyjnych prowadzonych przez Cystersów.

Nieco dalej, tuż przy granicy miasta znajduje się niezwykły grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego – 6-metrowej wysokości piramida, z którą jest związana niezwykła legenda. Rotmistrz Łakiński przepowiedział, że Polska odzyska niepodległość, gdy sosny znajdujące się obok grobowca przerosną go. Jego słowa okazały się prorocze.

Thumbnail imageŚlady przeszłości można odnaleźć w Wągrowcu na wielu historycznie zachowanych budynkach, w tym również na tutejszej „Starówce”, której perłę stanowi odrestaurowany Rynek. Tutaj znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych miasta – tańcząca w takt muzyki fontanna, której pokazy przyciągają tłumy turystów. Rynek jest tętniącym życiem centrum miasta, na którym w ciągu roku odbywa się wiele imprez plenerowych. Zimą natomiast w pobliżu Rynku podziwiać możemy dzieła największego twórcy świata – Natury, która wraz z nastaniem mrozów „rzeźbi” na rzece Wełnie niezwykłą lodową fontannę.

Sport i rekreacja

Piękne położenie przyrodniczo-geograficzne miasta oraz bogata infrastruktura sportowo-wypoczynkowa sprawiają, że Wągrowiec to doskonałe miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku. Miłośnicy rekreacji w wodzie i na wodzie znajdą w Wągrowcu to, czego najbardziej szukają. Choćby w Aquaparku Wągrowiec, miejscu, którego się nie zapomina. Jest to jeden z najnowocześniejszych i najładniejszych tego typu obiektów w regionie, który wyróżnia się bogatym programem rekreacyjnym. To kompleks wodno-rekreacyjny, pomyślany tak, aby cała rodzina mogła w nim przyjemnie spędzić czas, korzystając z licznych atrakcji. Jego klienci mają do dyspozycji: basen rekreacyjny, rwącą rzekę, krainę bąbelkową, jaccuzi, sauny i SPA, 80-metrową zjeżdżalnię, basen sportowy a także grotę solną z tężnią. Znajdą tutaj także: siłownię, fitness club, centrum urody, salon masażu, fryzjera, kawiarnię oraz mini centrum konferencyjne. To miejsce doskonałe na wspólną rozrywkę dla całej rodziny.

Wągrowiecki aquapark jest położony nad Jeziorem Durowskim, które wraz z trzema innymi jeziorami oraz rzekami Wełna i Nielba są prawdziwym rajem dla miłośników kajakarstwa, żeglarstwa i wędkowania. Jest tutaj także kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz promenada, która 11-kilometrową trasą otacza jezioro, będąc doskonałym miejscem do rekreacyjnych spacerów, nordic walking, biegania, a także dla amatorów jazdy rowerowej. Wybierając się na rejs stateczkiem po Jeziorze Durowskim, można podziwiać przepiękna linię brzegową oraz nasycić wzrok obrazami stworzonymi przez samą naturę.

Thumbnail imageWalory krajoznawcze miasta wspomaga odpowiednia baza sportowo-turystyczna udostępniana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ten uroczo położony w lesie obiekt oddaje do dyspozycji turystów i sportowców m.in. halę sportowo-widowiskową z boiskiem do piłki ręcznej, wyposażoną w saunę i gabinety odnowy biologicznej, a także dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, w tym jedno z nawierzchnią ze sztucznej trawy oraz z lekkoatletyczną bieżnią tartanową. Są tutaj również korty tenisowe oraz boiska do siatkówki plażowej. Sztuczna murawa wągrowieckiego boiska piłkarskiego służy jako miejsce treningu drużynom piłkarskim z całej Polski przez cały rok.

Wągrowiec to znane centrum wypoczynku osób niepełnosprawnych. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Inwalidów „Wielspin” jest w pełni pozbawiony barier architektonicznych i dysponuje ponad 200. miejscami hotelowymi i 6. sezonowymi domkami campingowymi. Posiada własną salę sportową, kryty basen kąpielowy, kąpielisko i przystań, sale rehabilitacyjne i odnowy biologicznej, ścianę alpinistyczną. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie.

Doskonała infrastruktura oraz otoczenie przyrodnicze sprawiają, że Wągrowiec to miejsce, w którym niezależnie od pory roku czy dnia można pozbyć się zarówno stresu, jak i zbędnych kilogramów, oddając dowolnej aktywności rekreacyjno-sportowej. Dzięki temu można podładować „wewnętrzne akumulatory” i z nową energią powrócić do codziennych zajęć. Bo… Wągrowiec wyzwala energię!

Kultura

Thumbnail imageWągrowiec to także ciekawa i bogata oferta kulturalna kierowana do odbiorców o różnych gustach i oczekiwaniach. Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, chóry muzyczne i grupy teatralne każdego roku organizują kilkaset rozmaitych imprez i zajęć, począwszy od koncertów i spotkań autorskich, a na wystawach i ulicznych spektaklach teatralnych skończywszy. W Miejskim Domu Kultury mieści się także nowoczesne, cyfrowe kino 3D. Kinomaniacy będą tu na bieżąco z najnowszymi polskimi oraz światowymi produkcjami filmowymi.

 Baza noclegowa

Wągrowiec posiada dobrą bazę hotelową przeznaczoną dla klientów o różnych możliwościach finansowych. Działające w mieście hotele i ośrodki oferują ponad 400 miejsc hotelowych w różnym standardzie (w tym również 3- i 4- gwiazdkowym). Perłą wśród nich jest Hotel Pietrak – kompleks hotelowo-gastronomiczny położony w uroczym parku nad brzegiem Jeziora Durowskiego. Warte polecenia są również noclegi w hotelu „Jamajka”, Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym WIELSPIN oraz Ośrodku Sportu i Rekreacji. Wszystkie hotele i ośrodki dysponują bardzo dobrą bazą gastronomiczną, którą uzupełniają liczne lokale gastronomiczne i kawiarnie w całym Wągrowcu, z menu na każdy gust i każdą kieszeń.

Wągrowiec to miejsce, do którego warto przyjechać niezależnie od pory roku. Miasto tętni życiem i każdemu oferuje to, co ma najlepsze. Piękne położenie, bliskość przyrody, bogata oferta kulturalna, rozrywka, sport i wiele więcej. To wszystko czeka na Ciebie w pięknym mieście położonym w północno – wschodniej Wielkopolsce. Przyjedź i daj się zaskoczyć!